Civilizace

Dvě poznámky k případu lodi Sea Watch 3

Dvě poznámky k případu lodi Sea Watch 3

Neděle, 30 Červen 2019 22:41 Marian Kechlibar

Případ lodi Sea Watch 3, která přes zákaz italských úřadů přistála na Lampeduse, je sledován i v českých médiích, takže detaily se zabývat moc nemusíme. Rád bych k němu ale učinil dvě poznámky, jednu faktickou, druhou spíše filozofickou.

Ani slepí nemusí být slepí

Ani slepí nemusí být slepí

Středa, 22 Květen 2019 12:16 Miroslav Michálek

Správně by titulek tohoto článku měl znít: Nevidomí nemusí být slepí. Nebo přesněji – lidé se zrakovým postižením… Kdysi bych na této přesnosti trval, ty měkčí výrazy jsou například pro rodiče nevidomých dětí přece jen přijatelnější. A co teprve, kdybych výraz „slepci“ použil na konferenci o sociálních službách, to by bylo… Ačkoliv mezi sebou si tak většinou říkáme. Prostě jsem nevidomý i slepý zároveň.

Český rozhlas se bojí změn a reforem jako čert kříže

Český rozhlas se bojí změn a reforem jako čert kříže

Pondělí, 20 Květen 2019 15:49 Martin Groman

Českému rozhlasu se podle posledního měření poslechovost daří a z Vinohradské 12 zaznívá spokojené plácání se po zádech. To je v pořádku. Jen rozhlasu, ostatně i podle loňské analýzy EBU, chybí touha po inovaci, ambice hledat nepoznané, kuráž jít po neprošlápnutých cestách, podporovat novátorství svých lidí, být větší, silnější, odvážnější. 

Soudruh Telička, vypočítavý kariérista

Soudruh Telička, vypočítavý kariérista

Pátek, 17 Květen 2019 08:55 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

Nadzvedl mne v metru plakát politického a posléze bruselského harcovníka Pavla Teličky. Hlásá, že se pohybuje v Evropské unii, potažmo v Bruselu 28 let. Co tím chce říct? To je snad důvod, abychom ho opět volili? Jakože se tam už vyzná oproti případným nováčkům?

Magnesia Litera: Podařený večer, naplněná očekávání a triumfující paraziti

Pondělí, 08 Duben 2019 13:04 Petr Nagy

Finálový večer letošního ročníku nejsledovanějších tuzemských literárních cen nepřinesl mnoho překvapení, samotný ceremoniál – konající se tradičně na Nové scéně ND v Praze a vysílaný v živém přenosu na ČT art – však příjemně překvapil tím, v jak odlehčeném duchu se nakonec celý odehrál. Hlavní zásluhu na tom měla výrazná absence klasických děkovných projevů v kombinaci s nenuceným humorem sehrané moderátorské dvojice (Daniela Písařovicová a Jiří Havelka).

Některé pomníky do veřejného prostoru nepatří

Čtvrtek, 28 Březen 2019 09:29 Petr Feyfar

Významná česká publicistka Ladislava Chateau věnovala obsáhlou část článku Bourání soch k lepšímu světu nevede úvahám o možném odstranění sochy Zdeňka Nejedlého, výrazné stalinistické osobnosti, v jeho rodném městě. Proti odstranění se vyslovil i Matěj Stropnický. Poněvadž jde o zásadní záležitost: jak se chovat k reliktům minulosti, co má stát ve veřejném prostoru, navíc ve významném historickém městě, dovoluji se k problému vyslovit.

Magnesia Litera v roce 2019 – mírný stereotyp a diskutabilní nominace

Středa, 06 Březen 2019 15:17 Petr Nagy

Včerejší vyhlašování nominací na ceny Magnesia Litera 2019 v Knihovně Václava Havla proběhlo v navyklém režimu, který začíná lehce zavánět stereotypem, což u letitého harcovníka na poli tuzemských literárních ocenění (od roku 2002) příliš nepřekvapí.

Nepochopitelný experiment v Otázkách Václava Moravce

Neděle, 03 Únor 2019 15:34 Antonín Rašek

S výjimkou skalních konzervatistů většina lidí uznává, že změna je život. Mnozí zároveň dodávají, pokud je ta obměna čehokoli funkční. To se ale těžko dát říct o podstatné změně televizní scény, v níž se odehrávají nedělní Otázky Václava Moravce.

Jak interpretovat dějiny?

Sobota, 02 Únor 2019 12:41 Milan Mundier

Před nedávnem se rozproudila diskuse o tom, nakolik je výuka moderních dějin na českých školách ovlivněna jejich sovětskou verzí a proruským panslovanstvím.

strana 1 z 2

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP