Tip pro volný čas: Sbírejte bylinky, starejte se o své zdraví


Vyrážíte-li rádi sami nebo i s celou rodinou do přírody, využijte chvíle strávené v lese, na louce či u vody a nasbírejte léčivé byliny.

Ilustrační foto: v2osk, Unsplash

 

Právě teď se sbírají pampelišky, jejich kořeny a listy, dále listy maliníku, ostružiníku a také jitrocele.  Přečtěte si pár jednoduchých pravidel a máte-li chuť, udělat něco pro své zdraví, nechte se inspirovat.

Sběr

Bylinky či jejich části se sbírají ideálně ráno či dopoledne, vždy zasucha, aby se z nich dobře odstranila hlína. Vyhlédněte si rostlinky uprostřed přírody – nikdy nesbírejte v lokalitách u silnic, v průmyslovějších oblastech, ale ani v parcích.

Kořeny dostanete z půdy rýčem, listy otrhávejte ručně a ohleduplně, nikdy nepoužívejte nešetrné pomůcky, například hřebeny apod.

Zpracování a sušení

Kořeny omyjte v čisté vodě, lehce osušte a následně je nařežte na menší části. Listy také zbavte nečistot a pak vše pečlivě rozložte na sušicí síta nebo papír. Síta umístěte do dobře větrané místnosti, pozor – nikdy nesušte na přímém slunci. Se sušenými částmi rostlin nijak nemanipulujte (vše si uchová více chuti, pokud listy a kořeny budete drtit až těsně před užitím). Poté vše naskládejte do uzavíratelných sklenic či papírových sáčků, které skladujte na suchých a chladnějších místech.

Něco navíc

Bylinky můžete využít pro sebe a své blízké, nebo je můžete prodat ve výkupnách. Po telefonické dohodě můžete přijít své bylinky nabídnout Janě Kolrusové, majitelce firmy Fit, zdraví, výživa (Pernštýnská 141, Lázně Bohdaněč) – tel. 777 305 857, či Haně Binkové (Bítovany) – tel. 725 427 097. Více informací naleznete na stránkách www.fitforlife.cz

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP