Bavorsko nabízí mnoho turistických a kulturních zážitků


Od roku 2006 vyvíjí činnost v příhraničním městečku Schönsee nedaleko Domažlic Bavorsko-české kulturní centrum (Centrum Bavaria-Bohemia, CeBB). Jeho cílem je prohloubení kulturní a partnerské spolupráce v českých a bavorských sousedních regionech (Horních Francích, Horní Falci, Dolním Bavorsku, v Karlovarském, Plzeňském a v Jihočeském kraji). Funguje jako jakási kulturní točna, informační centrum a zprostředkovatel spolupráce.

Bavorsko-české kulturní centrum (Centrum Bavaria-Bohemia( sídlí v bývalém pivovaru. Foto: CeBB

 

Návštěvníkům je k dispozici v historické budově bývalého obecního pivovaru, který byl k tomuto účelu rekonstruován a rozšířen, široká nabídka dvojjazyčných informací o kulturním životě bavorských a českých regionů. Středisko představuje v rámci svého programu rozmanitou kulturu Bavorska a Čech prostřednictvím výstav, koncertů, autorských čtení, diskusí, filmových projekcí, divadelních a hudebních projektů. Dvojjazyčná databanka www.bbkult.net pod správou CeBB informuje několika tisíci články o dění v obou sousedních regionech.

Vyhlídková věž Böhmerwaldturm na vrchu Ebene s krásným výhledem nejen na bavorskou stranu Českého lesa, ale i daleko do Čech. Foto CeBB„Největší zájem z české strany je o turistické cíle v našem okolí, spojené s  historií“ říká ředitelka CeBB Veronika Hofingerová. Patří mezi ně například Muzeum historie života v bavorsko-českém pomezí přibližující mimo jiné staletou tradici paličkování, Muzeum lesa a lovu – exkurze za poznáním zdejší flóry a fauny, vyhlídková věž Böhmerwaldturm na vrchu Ebene s krásným výhledem nejen na bavorskou stranu Českého lesa, ale i daleko do Čech, romantická zřícenina hradu Reichenstein. Hojně jsou navštěvovány festivaly, například Česko-bavorský barokní festival, velkou oblibu si získalo již tradiční letní divadelní představení Pašeráci – noc dlouhých stínů v amfiteátru v Eulenbergu, nacházejícím se jen několik desítek metrů od česko-německé hranice.

Sousedé z Bavorska se u nás zajímají vedle historie společného soužití především o hudbu, tanec, výtvarné umění. Jsou častými návštěvníky koncertů a festivalů (například Hudebního mostu v Plzni, Vlaku za kulturou z Řezna do Plzně, Chodských slavností či Česko-německého reprezentačního plese v Plzni), rádi se seznamují prostřednictvím výstav s naším starým i současným výtvarným uměním. Českým partnerem CeBB je Západočeské muzeum v Plzni.

Příkladem spolupráce i ve sportovní oblasti je Mezinárodní Panevropský půlmaraton se startem v bavorském Stadlernu a cílem v Poběžovicích na Domažlicku nebo štafetový běh Po stopách „Operace Cowboy“ mezi Eslarnem a Hostouní jako připomínka akce na záchranu vzácných bílých koní – lipicánů v hostouňském vojenském hřebčíně, kam je nacisté na sklonku 2. světové války ukryli před frontou blížící se k Vídni.

Ze Schönsee Jan Štolba

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP