Není bohatství jako bohatství


I přes zvyšování životní úrovně ve světě se souběžně s tím k nám stále častěji a naléhavěji dostávají informace o prohlubující se sociální diferenciaci na všech kontinentech. Jsou dokládány někdy až otřesnými údaji o těchto nerovnostech.

Ilustrační foto: Pepi Stojanovski, Unsplash

 

Podle britské organizace Oxfam má šestadvacet nejbohatších lidí naší planety stejný majetek jako téměř čtyři miliardy lidí chudých. Takových ilustrativních srovnání můžeme na internetu i v literatuře najít plno. Ale nevím, k čemu nám vlastně kromě podvědomě motivovaného naštvání sociálně cítících lidí vlastně jsou.

Člověk se ani nemusí pohybovat mezi touto elitou, což se ostatně podaří náhodně jen některým smrtelníkům, aby mu došlo, že určitě nejsou sociální skupinou, která i přes nízký počet není vnitřně diferencovaná.

První otázkou totiž je, v čem vlastně jejich bohatství spočívá. Jestli jen třeba v cenných papírech, nebo naopak ve výrobních prostředcích. Jsou známy příklady, kdy někteří bohatí lidé mají jen firmy a žijí jinak skromně, dokonce i v dluzích. Jiní své prostředky přes různé nadace věnují charitě. Nebo také ovlivňování věcí veřejných, a to jak v kladném, tak v záporném slova smyslu.

Je dost i těch, kdo své bohatství investují do parazitního způsobu života. A nejsou zdaleka mezi podnikateli či bankéři, ale spíše celebritami v showbyznysu, sportu a podobně. Jenže nejbohatší jedno procento obyvatelstva v USA v roce 2014 platilo 39,5 procenta všech daní. Polovina Američanů, pobírající podpory, je neplatí vůbec.

Ale to je jen nahlédnutí do složitého problému. Vyžadoval by empirické šetření. Nemusí být zas tak složité, jde většinou o známé osobnosti a jejich profil lze analyzovat případovými studiemi. Podobných studií je ale minimum, a to nejen pokud jde o tuto problematiku. A tak podstatná většina lidí je mylně přesvědčena, že sociologii představují výzkumy veřejného mínění, zvláště volebních preferencí politických stran.

Autor je sociolog.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP