George Monbiot: Skutečný klimatický skandál


george-monbiotJste v šoku z obsahu hacknutých e-mailů? Tak počkejte, až zjistíte, k čemu se snížila druhá strana.

Když se proberete škodou, kterou napáchala klimatická e-mailová krize, vyvstanou vám zcela jasně tři věci. První je snaha těch, kdo se vydávají za přední experty v klimatologii, snižovat význam hacknutých e-mailů.  Ti, kteří mají v případě chybného směřování svého vědního oboru nejvíce co ztratit, nyní zkoušejí ospravedlnit tajnůstkářství a kamarádské vztahy, který z některých e-mailů vyzařuje. Pokud ale věda není transparentní a zúčtovatelná, není už vědou.

Mám za to, že všechna podpůrná data, kódy a programy by měly být veřejnosti dány k dispozici zároveň s tím, jak se text objeví v odborném časopisu. Že každý, kdo se bude pokoušet vyvázat tyto informace ze zákona o svobodném přístupu k informacím, dělá špatnost. A že každé odmítnutí takové žádosti je ještě horší. A že vědce, který se snaží vymazat údaje, na něž by se zákon o svobodném přístupu k informacím mohl vztahovat, nelze ospravedlnit. Každý, kdo si cení vědeckého procesu, by měl požadovat transparentnost napříč všemi vědeckými obory.

Druhým zjištěním je tendence těch, kteří o vědě nemají ani páru, zvýšit svoji důležitost. Průmysl popírání, který nemá nejmenší zájem o zjištění pravdy o globálním oteplování, trvá na tom, že zmíněné e-maily (které se týkají tří či čtyř vědců a jen asi jednu dvě věty důkazů), že je nyní zničen celý kánon vědy o klimatu.

I kdybychom ale vzali všechny tyto diskutabilní údajné důkazy, důkazy o vlivu člověka na globální oteplování ani pak zpochybnit nelze. Stačí si projít záznamy měřených teplot, které se provádějí od roku 1850, nebo se podívat na mizející ledovce a zeslabování ledových ker v mořích, nebo na reakci divoce žijících zvířat a rostlin na rychle se měnící roční období.

Žádné jiné vysvětlení těchto pohybů nemá opodstatnění. Solární cykly jsou mimo svou synchronicitu spolu s teplotními záznamy už 40 let. Nelze to vysvětlit ani Milankovicovým cyklem, který popisuje variace oběžné dráhy Země. Trend oteplování přitom ale jasně souvisí s akumulací plynů pohlcujících plynů v atmosféře. Vliv těchto plynů lze demonstrovat v laboratoři. K tvrzení, že v atmosféře takový vliv nemají, by bylo zapotřebí přijít s novou radikální teorií, žádná taková ale neexistuje. Věda není uzavřená - ani být nemůže - je ale pevná v základech, jak jen věda může být. Důkazy o lidském podílu na globálním oteplování jsou stejně silné, jako důkazy spojující kouření s rakovinou plic nebo HIV s AIDS.

Třetím zjištěním je rozdíl mezi skandálem, který hacknuté e-maily vyvolaly, a vlažnou reakcí na více než dvacet let odhalovaná fakta týkající se propagandy firem tyjících z fosilních paliv. Na své webové stránce jsem zveřejnil čtyři studie, z nichž každá nabízí šokující příklad toho, jak průmysl popírání funguje.

Dva příklady pocházejí z fascinující a vtipné knihy Jamese Hoggana a Richarda Littlemora Climate Cover-Up. Pokud by všechna fakta, která kniha uvádí, nebylo možné dohledat až k potvrzujícím dokumentům, byl by její obsah až neuvěřitelný. Nic z toho, co je obsaženo v hacknutých e-mailech, se případům popisovaným v knize nemůže rovnat až desetiny.

Když používám termín průmysl popírání, mám tím na mysli ty, kdo jsou placeni za to, že tvrdí, že lidmi způsobené globální oteplování neexistuje. Drtivá většina lidí, kteří si myslí totéž, ale placena není: byli totiž oblbnuti. Při čtení Climate Cover-Up narážíte na povědomé fráze a koncepty, s nimiž se setkáváme každý den. A kniha dokazuje, že tyto memy do našich myslí implantovaly PR agentury a najatí experti.

První příklad, který jsem převzal, popisuje, jak koalice amerických uhelných firem zkoušela přesvědčit lidi, že věda nepracuje s jistotou. Cílové skupiny této kampaně byly dvě: „starší, méně vzdělaní muži" a „mladší ženy z nízkopříjmových vrstev". A jedním ze zjištění kampaně bylo, že „členové veřejnosti jsou jistější při vyjadřování názorů motivací a taktik druhých, než při vyjadřování se k vědeckým faktům."

Vzpomeňte si na to, až zase uslyšíte, že vědci se klimatickými změnami zabývají jen, aby si nahrabali, nebo že se environmentalisté snaží vytvořit komunistickou světovládu: tyto nápady vznikly a byly šířeny za peníze energetických firem, a lidé, kteří je šíří, jsou jen nevědomí rekruti kampaní, o nichž nikdy ani neslyšeli.

Druhý případ odhaluje, jak je dr. Patrick Michaels, jeden z mála popíračů klimatických změn se skutečnou kvalifikací v klimatologii, bohatě placen firmami, jimž jde o uchování svých zisků ze spalování uhlí. Nepodařilo se mi v médiích, v nichž Michaels komentuje, najít ani zmínku o této jeho zainteresovanosti.  Vždy důsledně vystupuje jako nezávislý odborník, o penězích od uhelných firem ani slovo.

Třetí případ připomíná seznam 500 vědců sestavených Heartland Institutem (placeným firmou Exxon), jejichž „výzkum odporuje strachům z lidmi způsobeného oteplování". Jakmile se jmenovaní vědci dozvěděli, že se ocitli na seznamu, většina z nich rozzlobeně požadovala, aby bylo jejich jméno odstraněno. O dvacet měsíců později jsou na seznamu dál. A čtvrtý příklad ukazuje, jak za Bushova prezidentství lidé z Bílého domu spolupracovali s naftařskými koncerny na odstranění všech regulací, které jim nebyly po chuti, a pozměňování dokumentů o globálním oteplování.

V Climate Cover-Up, v The Heat is On and Boiling Point od Rosse Gelbspana, v mé knize Heat nebo na webech DeSomgBlog.com či exxonsecrets.org lze podobných příkladů najít desítky. Celkově pak odhalují systematickou a dobře profinancovanou kampaň k pomýlení veřejnosti. A při pohledu na komentáře čtenářů mého webu musím přiznat, že uspěla.

Lidé za těmito kampaněmi přitom sami pravdu znají dokonale. Jednu z největších platí Global Coal Coalition zastupující ExxonMobile, Shell, BP, American Petroleum Institute a několik velkých automobilek. Už v roce 1995 ale vědci pracující pro koalici došli k závěru, že „vědecký základ skleníkového efektu a potenciální vliv lidských emisí skleníkových plynů jako je CO2 na klima je dobře zdokumentovaný a nelze ho popřít". Koalice toto zjištění před veřejností utajila a utratila miliony dolarů, aby přesvědčila veřejnost o pravém opaku.

Ti lidé sami sebe neoblbli, ale možná se jim to podařilo s vámi. Kdo z vás, kteří považujete klimatology za lháře a ekology za skrblíky, si to je ochoten připustit?

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP