Hejtmanka Jermanová: Budu chtít, aby nová ředitelka Čapkova památníku zveřejnila svoji vizi


Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová zveřejnila odpověď Společnosti Ferdinanda Peroutky, která vyjádřila své znepokojení nad jmenování nové ředitelky Čapkova památníku ve Strži Alice Seidlové. Jermanová mimo jiné slíbila, že Seidlovou pozve na jednání Rady kraje, aby její členy seznámila se svými záměry. Bude také požadovat, aby o nich nová ředitelka informovala i novináře.

Jaroslava Pokorná Jermanová. Foto: Profimedia

 

Představitele Společnosti Ferdinanda Čapka jmenování nové ředitelky udivilo: „Jednak není v oblasti čapkovské, literárně-historické či aspoň muzejnické nijak etablovaná, navíc se po svém jmenování i do médií vyjádřila, že Čapkovo dílo zná pouze ze školy: Ve škole jsem se ho (Čapka) taky učila. Jako studenti jsme navštívili tento památník,“ napsali hejtmance.

To ve své odpovědi uvedla: „Stejně jako Společnost Ferdinanda Peroutky jsem v souvislosti se změnou ředitelky Památníku Karla Čapka zaznamenala řadu komentářů a kontroverzí doprovázející jmenování nové ředitelky Mgr. Alice Seidlové. Podle mých informací proběhlo výběrové řízení standardním způsobem a nově jmenovaná ředitelka splnila všechny jeho náležitosti.“

Hejtmanka souhlasí s tím, že ne všechny mediální výstupy byly šťastné a mohly vést k pochybnostem o výběru vhodné osoby. „Naproti tomu vnímám i reakci pana Emila Palivce, který zastupuje čtyři vlastníky objektu, který tuto personální změnu přivítal,“ napsala Jermanová.

Rodina Palivcova pronajímá letní sídlo Karla Čapka památníku za symbolické dvě koruny. Zároveň ale Emil Palivec kritizoval bývalou ředitelku Kristinu Váňovou za to, že za 24 let nebyly naplánovány zásadnější opravy. „Tento impuls musí ale přijít ze strany nájemce dle jeho možností právě proto, že se nejedná o nějaký komerční nájemní vztah,“ řekl DeníkuN. „My ale nemůžeme dávat peníze samosprávného celku do soukromé nemovitosti. Řídíme se zákonem a mnohokrát jsme se o tom s panem Palivcem bavili,“ oponovala Váňová.

Hejtmanka Jermanová dále ve své reakci uvedla, že vzhledem k tomu, že jak výběrové řízení, tak schválení jeho výsledku Radou kraje, proběhlo v době její mateřské dovolené, bude nová ředitelka pozvána k účasti na jednání Rady, aby její členy seznámila se svými záměry.

„Jako hejtmanka kraje budu zároveň požadovat, aby paní ředitelka Alice Seidlová také předstoupila před novináře a zveřejnila svoji vizi řízení památníku,“ dodala Jermanová.

 

Komentář předsedy Společnosti Ferdinanda Peroutky Martina Gromana si můžete přečíst ZDE

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP