Ministr Staněk koncem května odstoupí z funkce


Ministr kultury Antonín Staněk skončí ve své funkci k poslednímu květnovému dni, tedy týden po volbách do Evropského parlamentu.

Odstupující ministr kultury Antonín Staněk. Foto: Profimedia

 

„Ministr kultury Antonín Staněk mě o své rezignaci k 31. 5. předem informoval. Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za jeho práci. Za současné vyostřené situace však rezort potřebuje uklidnit a nový impuls. Jméno nového ministra kultury oznámím na konci května," napsal na svém účtě na sociální síti Twitter předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Podle Leoše Války, ředitele Centra současného umění DOX a jednoho z organizátorů petice požadující odstoupení ministra Staňka, jde o vítězství sjednocené kulturní scény. „Ukazuje to, že normalizační způsoby jsou naštěstí v této zemi stále nepřijatelné. Myslím si, že ČSSD si tím také dost uleví. Pan Staněk se pro ni stal břemenem, které už se nedalo obhájit,“ řekl serveru iDNES.cz.

Petice vznikla poté, co ministr 18. dubna neočekávaně odvolal ředitele Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc. „Oba ředitelé ztratili mou důvěru v to, že jsou schopni hospodárně vést tak významné instituce s obrovským rozpočtem. Už v loňském roce ministerstvo kultury bylo nuceno dofinancovávat propad hospodaření NGP ve výši více než 15 milionů korun. A podobné hospodaření by bylo v letošním roce,“ vysvětloval tehdy svůj krok

Petenti ovšem jeho vysvětlení odmítli. „Je nesporné, že tímto svým neobhajitelným krokem vysílá ministr kultury a potažmo celé ministerstvo kultury jasný signál, že o kulturu a její pozitivní roli ve společnosti zde opravdu nejde. Rychlost a „lehkost“, s níž byli s okamžitou platností a bez prokázaných důvodů odvoláni ředitelé dvou předních sbírkotvorných institucí v zemi, současně svědčí o nepředvídatelnosti jednání ministerstva kultury České republiky a je v přímém rozporu s jeho deklarovaným posláním," stálo v petici.

Proti ministrovi se tento týden vzbouřily i organizace filmařů. „Nechceme, aby ministerstvo kultury řídil nekompetentní člověk, který svými neodbornými zásahy ohrožuje činnost státních kulturních organizací. Nechceme, aby Českou republiku reprezentoval na významných mezinárodních akcích (Benátské bienále, filmový festival v Cannes atd.) ministr, který nezná českou kulturu a netěší se důvěře odborné veřejnosti," napsaly v otevřeném dopise.

Podle serveru SeznamZprávy.cz se v sociální demokracii už spekuluje o náhradě: padá jméno bývalého starosty Písku a současného místopředsedy strany Ondřeje Veselého a prvního místopředsedy Romana Onderky, který býval brněnským primátorem.

Onderka přitom už koncem dubna uvedl, že Staňkovy kroky mu nepřijdou profesionální a že by sociální demokracie měla zvážit setrvání ministra kultury ve funkci. 

„Rozhodnuti pana ministra kultury respektuji. Za situace, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD je dle mého názoru nutné resort kultury zklidnit. To bude hlavní úkol pro nového ministra kultury ČR za sociální demokracii,“ řekl nyní Ondreka serveru iHned.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP