Ke kritice nové ředitelky Čapkova památníku se připojují další, za jejím jmenováním vidí „zištnou protekci“


Kritika Středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v souvislosti s instalováním nové ředitelky Památníku Karla Čapka na Strži stále sílí. Ke Společnosti Ferdinanda se nově přidaly i Český filmový a televizní svaz (FITES), Herecká asociace a Společnost Národního muzea.

Památník Karla Čapka na Strži. Foto: Památník Karla Čapka

 

„To, že se vítězkou výběrového řízení stala v oblasti kultury zcela neznámá Mgr. Alice Seidlová, která na sebe hned na začátku svého působení upozornila dětinskými formulacemi o svých odborných kompetencích, nás zaskočilo. V muzejní profesní obci a kulturní veřejnosti se zesměšnila,“ píší v otevřeném dopise Společnosti Národního Muzea předsedkyně Matice české Magdaléna Pokorná a zástupce ředitele Knihovny Národního muzea Pavel Muchka.

Dále uvádějí, že v nich vyvolávají pochybnosti také „příbuzenské vztahy nové ředitelky s radním Středočeského kraje, který se při hlasování nezdržel hlasování (jde tchána Alice Seidlové Zdeňka Seidla, radního pro školství za ČSSD – pozn. red.) a zejména mlčení kolem zásadního dokumentu výběrového řízení – uchazečova odborná koncepce činnosti a rozvoje této instituce. V pozadí vidíme obyčejnou zištnou protekci.“

Ve společném dopise kritizují i výběr nové ředitelky i předseda FITES Martin Vadas a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, podle nichž bylo výběrové řízení neprůhledné: „Předpokládali jsme, že ve výběrové komisi budou respektované osobnosti, které zaručí, že bude vybrán nejen dobrý manažer, ale především kulturní osobnost, která dokáže navázat na mnohaletou práci legendární ředitelky.“ Podotýkají také, že je velmi zneklidňují „mediální prohlášení nové ředitelky".

Společnost Národního muzea žádá, aby byly okamžitě zveřejněny koncepce všech čtyř kandidátů na ředitelskou pozici: Umožněte prosím tyto dokumenty prostudovat, a případně tím vyvrátit obavy naše i veřejnosti, že výběr ředitele mohl být účelový, nikoliv na základě nejlépe vypracované koncepce dalšího rozvoje instituce.“

O zveřejnění koncepce Alice Seidlové už dříve hejtmanku Jermanovou požádala Společnost Ferdinanda Peroutky. „Vzhledem k tomu, že tuto koncepci musela předložit jako podklad pro výběrové řízení, žádáme o její zveřejnění Vás jako představitelku Středočeského kraje. Jmenovité složení výběrové komise odboru kultury by pak jistě zajímalo nejen nás, ale i kulturní veřejnost, a proto Vás rovněž žádáme o jeho zveřejnění,“ napsala hejmance.

Ta odpověděla, že bude požadovat, aby Alice Seidlová předstoupila před novináře a zveřejnila svoji vizi řízení památníku. Dále zdůraznila, že nová ředitelka bude pozvána k účasti na jednání Rady, „aby její členy seznámila se svými záměry.“ Společnost Ferdinanda Peroutky tím ovšem nenadchla: „Nač čekat do konce května na schůzi. Nechť je, ale ta koncepce přece existuje. Tak proč ji Středočeský kraj nezveřejní?“ Komentář předsedy společnosti Martina Gromana si můžete přečíst ZDE.

Všechny zmíněné organizace vyzdvihují práci dosavadní ředitelky památníku Kristiny Váňové. „Díky jejím organizačním schopnostem se Čapkův památník na Strži u Dobříše stal pro české muzejníky inspirací a vzorem k následování. Zájem veřejnosti je doložen návštěvností až 18 000 osob ročně,“ píše se v dopise Společnosti Národního muzea, která připomíná, že památník se v soutěži Gloria Musealis stal muzeem roku 2015.

„Především díky osobnímu nasazení dnes už bývalé ředitelky se „Čapkova strž" stala živým kulturním centrem naší republiky. Konají se zde kulturní akce, recitační soutěž O pohár Josefa Čapka, divadelní představení,“ stojí v dopise FITES a Herecké asociace, které doufají, že Středočeský kraj její působení nějakým způsobem ocení.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP