Fajt vyzval ministra, ať se omluví, ministerstvo ovšem tvrdí, že zneužil svého postavení k získání prospěchu


Kauza odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta stále pokračuje. Ministerstvo kultury zveřejnilo výsledky kontroly v Národní galerii, nezisková organizace Transparency International – Česká republika kritizovala Fajtovo hospodaření a právní zástupce Fajta poslal ministrovi Antonínu Staňkovi předžalobní výzvu se žádostí o omluvu. Pokud ministr do sedmi dní nevyhoví, budou prý následovat další právní kroky.

Bývalý ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt. Foto: Profimedia

 

Ministerstvo kultury zveřejnilo na svých stránkách výsledky kontroly v Národní galerii, která se mimo jiné zabývá Fajtovou licenční smlouvou, kterou uzavřel na konci loňského roku a k ředitelskému platu si tak přivydělal 1,2 milionu korun: „Využil svého postavení k získání majetkového prospěchu, neboť v situaci, kdy mu nebyla Ministerstvem kultury schválena odměna, kterou si navrhl, nechal za peněžní prostředky státního rozpočtu vypracovat smlouvu o vypracování autorského díla a smlouvu licenční, nechal ji za Národní galerii Praha podepsat svou podřízenou, která dle vnitřního předpisu NG k tomu nebyla oprávněna, a nechal si proplatit dílo, kterého vyhotovení nedoložil.“ (Podrobné výsledky kontroly najdete ZDE.)

Fajtovi právníci (advokátní kancelář Vyskočil, Krošlák a partneři) smlouvu týkající se projektů, které byly součástí oslav stého výročí vzniku Československa, hájí. „K řešení celé situace cestou smlouvy s tvůrčím předmětem klient dostal pokyn přímo z ministerstva kultury a toto řešení odpovídalo předchozím autorskoprávním vztahům mezi klientem a Národní galerií Praha,“ citoval předžalobní výzvu server Aktuálně.cz. Fajt se podle ní ministerstva opakovaně dotazoval, jak bude práce jeho na těchto projektech odměněna. Nakonec mu prý bylo před svědky řečeno, že má uzavřít autorskou smlouvu.

Kontrola také kritizuje smlouvy, které Národní galerie uzavírala s firmami bratrů Mallátů (Vladimír Mallát byl přitom ředitelem ekonomicko-provozní sekce NGP): „Ve většině smluv není stanoven ceník jednotlivých úkonů, počet odpracovaných hodin, ani cena za hodinu činnosti a není tedy zřejmé, jak byla cena za odvedení činnosti stanovena. (…) K některým fakturám není dodáván výkaz činnosti a není z nich zřejmé, jaké plnění a v jakých cenách bylo poskytnuto.“

Smlouvy se nelíbí ani Transparency International, která je hodnotila nezávisle na ministerské kontrole. „Je patrné, že jsou uzavírány na podobná plnění a vždy v částce do 50.000 Kč, což může svědčit o snaze obcházet nejen zákon o registru smluv, ale též základní zásady zákona o zadávání veřejných zakázek, především zásadu transparentnosti,“ napsal ministrovi ředitel této organizace David Ondráček a dodal: „Toto podezření je podpořeno především zásadním střetem zájmů.“ (Celý dopis Transparency International najdete na konci textu ZDE.)

Současný ředitel Národní galerie Ivan Morávek k tomu v médiích řekl, že smlouvy řeší s právníky a že Vladimír Mallát už není ve své funkci.

Ministerská kontrola upozorňuje, že galerie vyplatila advokátní kanceláři Koutník & Partner odměnu o 696 993 Kč vyšší, což podle ní bylo nehospodárné, neefektivní a neúčelné. Transparency International kritizuje už jen fakt, že si Národní galerie najímala služby právníků, ačkoliv má vlastní právní oddělení: „Za rok 2018 dosáhla vyplácená částka 2 951 954 Kč, což překračuje limit pro zakázku malého rozsahu.“

Kromě výše uvedených příkazních smluv doporučuje Transparency International soustředit se při kontrole hospodaření Národní galerie na porušování povinnosti při vypisování transparentních výběrových řízení, možné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek a pravděpodobné obcházení veřejného registru smluv.

Sám Fajt ovšem prostřednictvím právníků tvrdí, že ministr poškodil jeho čest, znevážil jeho jméno i reputaci a ohrozil jeho možnost uplatnit se v oboru. „Došlo k vážnému ohrožení postavení klienta nejenom ve společnosti a profesním prostředí v České republice, ale i v zahraničí, kde též působí,“ píše se v předžalobní výzvě.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP