V ČR se poprvé koná kongres Federace evropských nakladatelů


V Moravské zemské knihovně uskuteční kongres Federace evropských nakladatelů (FEP) sdružující 29 vydavatelských svazů z jednotlivých členských zemí EU. Zabývat se mimo jiné bude zkušenostmi s vymáháním autorských práv v takzvaných třetích zemích nebo zákazem zeměpisného blokování při online obchodování e-knih, tedy diskriminací na základě místa pobytu zákazníka.

Ilustrační foto: John Michael Thomson, Unsplash

 

Evropský knižní trh generuje ročně obrat ve výši 22 až 24 miliard euro, tři největší knižní veletrhy na světě se konají v Evropě (Frankfurt, Londýn, Boloňa), celý řetězec od vydavatelů po knihkupce vytváří téměř půl milionu pracovních míst. FEP, sídlící v Bruselu, prosazuje společné zájmy tohoto odvětví, zejména při přípravě evropské legislativy.

Mimo jiné aktivně podporovala přijetí směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, která podle jejího názoru brání majitele duševního vlastnictví zejména před velkými internetovými firmami a zneužíváním autorského obsahu na internetu. Ukládá totiž provozovatelům datových úložišť, aby zabránili šíření děl, které držitelé autorských práv identifikují jako nelicencované. Evropský parlament směrnici schválil 26. března většinou pouhých pěti hlasů z 658 přítomných poslanců. Členské země mají nyní dva roky na její zapracování do národní legislativy.

FEP také usilovala o sjednocení sazby DPH tištěných knih s ostatními knižními formami, jako jsou e-knihy a audioknihy. V drtivé většině zemí EU zatím klasické knihy spadají do snížené nebo dokonce nulové sazby DPH (v ČR 10 procent), na ostatní typy se však vztahuje zvýšená sazba (v ČR 21 procent). V prosinci 2018 ovšem byla po dlouhých debatách na půdě Evropského parlamentu schválena směrnice, která sjednocení DPH umožňuje, ale nechává je na rozhodnutí jednotlivých členských zemí.

V ČR návrh zákona sjednocující sazby předložila poslankyně Věra Kovářová (STAN). „Příjemně mne překvapil vstřícný postup ministryně financí paní Schillerové, která nejen že se sjednocením sazeb z pověření premiéra souhlasila, ale celý proces maximálně urychlila, takže návrh je již ve třetím čtení a má opravdu širokou podporu. Navíc s námi ministerstvo financí znění návrhu projednávalo, takže bychom se měli dočkat přesné definice, která do snížené sazby DPH zařadí nejen e-knihy, ale také audioknihy, a to jak v online verzi, tak i ty na DVD a jiných pevných nosičích," říká Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Účastníkům kongresu bude Martin Vopěnka prezentovat vývoj českého knižního roku po roce 1989, Radovan Auer promluví o zkušenostech s pořádáním veletrhu Svět knihy, jehož je ředitelem. O prezentaci současné české literatury na letošním knižním veletrhu v Lipsku promluví Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny, která účast ČR zajišťovala. „Federace evropských nakladatelů je silnou organizací, která výrazným způsobem ovlivňuje knižní průmysl nejenom v Evropě. Je pro nás mimořádně důležité, že se podařilo připoutat pozornost jejích členů k českému tématu, a tedy i k české literatuře,“ uvádí v této souvislosti Tomáš Kubíček.

Kongres FEP se koná do roka v některé z členských zemí. Svaz českých knihkupců a nakladatelů je členem federace již od roku 2007, kongres se však v ČR koná poprvé, a to od čtvrtka do soboty 23. – 25. května.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP