Festival spisovatelů pozval legendární feministku Greerovou, sklidil za to ovšem bouři kritiky


Festival spisovatelů Praha, který se bude konal v polovině října, pozval australskou feministickou spisovatelku Germaine Greerovou, která vzbudila kontroverzi už svým prvním literárním textem The Female Eunuch (česky Eunuška) v roce 1970. Zatímco tehdy patřila mezi bořitelku konzervativní společnosti, dnešní progresivisté napadli na facebookové stránce festivalu jeho organizátory, že ji nechají v Praze promluvit. Podle nich totiž Greerová upírá právo na existenci transexuálním ženám.

Germaine Greerová na literárním festivalu v Indii v roce 2019. Foto: Profimedia

 

Když u nás v roce 2001 po třiceti letech od vzniku Eunuška v nakladatelství One Woman Press v překladu Pavly Jonsson vyšla, psalo se na její záložce: „Charakteristickým suchým humorem rozebírá, jak se žena prostřednictvím mechanismu podmiňování učí od dětství ženskému stereotypu, poukazuje na jednotlivé aspekty a způsoby, jakým společnost ženy "kastruje", a volá po návratu k přirozenosti a celistvosti, s níž se žena narodila. (…) Studie se stala milníkem hnutí za ženské osvobození.“ Greerová později vydala další díla: Překážkový běh, Sex a úděl, Změna, Celá žena, Shakespearova manželka, Kluk, O zuřivosti a znásilnění.

Greerová byla vždy známá svými provokativními názory, nevoli ovšem vzbuzovala u konzervativců. V roce 2015 se ale proti ní nové generace feministek obrátily zády, protože prohlásila, že pokud byl někdo muž, operace z něj ženu neudělá. „Když přišla řeč na transsexuální Caitlyn Jennerovou, která měla být jistým časopisem vyhlášena ženou roku, označila to za mysogynní vůči všem ženám. Protože co může být vůči nim horšího než jako nejlepší ženu vyhlásit bývalého muže? (…) Na adresu Greerové okamžitě přistála řada odsudků, píší se proti ní petice, jsou rušeny její přednášky. Ona přitom promluvila z pozic starého dobrého feminismu, z pozice žen proti mužům. Nezaregistrovala, že hlavní těžiště jejího hnutí se už posunulo jinam, do hájemství politické korektnosti a všeobecné tolerance všech ke všem,“ napsal před čtyřmi lety v Mladé frontě Dnes publicista Vojtěch Varyš.

Poté, co festival na své facebookové stránce pozvání Greerové oznámil, byli jeho pořadatelé diskutujícími obviněni z transfobie, proti čemuž se ohradili: „Nejzákladnějším elementem svobodné společnosti je diskuze neboli výměna názorů. (…) Jakmile opačné názory zavřete do skříně, ženete společnost pryč od demokratického smýšlení a jejich konfrontace. (…) Posláním literatury je nebýt lhostejný k názorům a postojům každého jednoho člověka. (…) To, že dáváme prostor jinému názoru neznamená, že se Festival spisovatelů Praha s tímto názorem ztotožňuje. Naopak dává veřejnosti možnost vyjádřit mu svůj protichůdný názor. Musíme spolu mluvit.“

S pochopením se ovšem u mnohých nesetkali. „Tohle vyjádření je naprosto odporné a manipulativní a nebojím se přirovnat ho k tomu, když Kubera prohlásil, že boj za práva menšin a životní prostředí je dnešní nacismus. Opravdu je skandální, že si neumíte nebo nechcete uvědomit, že totalitu způsobuje právě diskriminace lidí nějak odlišných, jakou propaguje právě Greer. Posláním literatury by podle mě mělo být vytvářet společnost otevřenější, tolerantnější, ve které je místo pro co nejrůznější lidi a pohledy na svět. Upírat některým lidem práva není „názor“, ale projev totalitářského myšlení,“ zněla hned první reakce.

V dosud pokračující debatě ovšem se brzy objevily i přesně opačné názory. „Nesouhlasím s mnohými jejími názory, ale nevidím jediný důvod k tomu, aby nevystoupila. Umlčování názorů je praktika totalitu milujících levičáků,“ zněl jeden z nich. „Přeju hodně sil, abyste ustáli ten nátlak internetových křiklounů. Tady se hraje o svobodu slova a jsem rád, že festival usiluje o její zachování," napsal další z diskutujících.

Debatu na facebookové stránce Festivalu spisovatelů Praha najdete ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP