Prezident nepřijal demisi ministra kultury, podle opozice je to "splátka" za odvolání Fajta


„Prezident republiky Miloš Zeman v úterý 28. května na Pražském hradě přijal ministra kultury Antonína Staňka, aby mu oznámil, že se rozhodl nepřijmout jeho demisi,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman. Foto? Profimedia

 

Podle Jiřího Ovčáčka se prezident rozhodl neodvolat Staňka proto, že „odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel.“

Podle opozice je ale neodvolání Staňka určitou splátkou za to, že ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, vůči kterému měl prezident dlouhodobé výhrady. "Neodvoláním ministra Staňka prezident Zeman opět porušuje ústavní zvyklosti a očividně se revanšuje za odvolání ředitele Národní galerie," napsal na svém twitterovém účtu předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Prezidentovo nepřijetí demise ministra Staňka je splátkou za jeho postup s ředitelem NG Fajtem. Tuto splátku ale bohužel zaplatí celá česká kultura, pokud zůstane jejím ministrem, neboť Antonín Staněk není schopen řešit hlavní problémy rezortu," komentoval to místopředseda ODS a šéf sněmovního výboru pro kulturu Martin Baxa.

"Soudružsky se podrželi... že ministře Staněk rozvrací resort kultury, je nekompetentní, nemá základní znalosti o svém resortu prezidentovi nevadí," uvedl lidovecký poslanec Marian Jurečka. Předsedu ODS Petra Fialu celá situace udivuje: "Přeji české kultuře, aby nový ministr zvládl svůj úřad lépe než jeho předchůdce a lépe, než ústavní činitelé zvládají jeho odchod."

Co se týká právní stránky věci, prezident opravdu demisi nemusí přijmout. Musí tak ale učinit, pokud odvolání navrhne předseda vlády. S tím počítá předseda ČSSD Jan Hamáček. "Požádám prezidenta prostřednictvím premiéra o jeho odvolání. A do konce května navrhnu jako nového ministra kultury zkušeného manažera a vyjednavače Michala Šmardu," uvedl Hamáček. Prezident ovšem poslal premiérovi dopis s vlastním návrhem řešení situace, jeho bližší obsah ale není znám.

Michal Šmarda je místopředseda sociální demokracie, který od roku 2010 působí jako starosta Nového Města na Moravě. Hamáček od ně očekává uklidnění situace. "Já jsem říkal, že ministr není úřednická funkce, ale politická, je potřeba, aby ministr byl schopen komunikovat nejen v rámci svého resortu, ale také o ostatních aspektech politiky. Michal Šmarda je zkušený komunální politik, v posledních volbách obhájil svůj mandát, dostal tuším přes 37 procent," řekl serveru Aktuálně.cz.

„Váhal jsem hodně, musel jsem se o tom hodně radit,“ řekl o nabídce vedení ministerstva kultury Šmarda v rozhovoru pro Českou televizi. „Není to jednoduché rozhodnutí i proto, že mám poměrně dost rozdělané práce ve své současné pozici a nechci odcházet tak, abych se nemohl už nikdy vrátit.“ A dodal, že pokud by premiér či prezident byli proti jmenování, tak funkci nepřijme.

Podle opozice by jmenování Šmardy nebylo šťastným krokem. "Dobrý starosta nemusí být automaticky dobrý ministr. Ministerstvo kultury potřebuje odborníka," zdůrazňuje předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Před schůzkou se Staňkem navštívil prezidenta předseda KSČM, který ministra podpořil. Předtím lobboval za totéž i u premiéra Andreje Babiše. Filip nejen hájí odvolání Fajta, ale chválí i Staňka za to, že podpořil zachování divadelní točny v barokní zahradě v Českém Krumlově. „Od začátku jsem říkal, že pro mě je zachování evropského unikátu, jako je otáčivé hlediště, podstatné,“ citoval Filipa server iDnes.cz.

Točna ovšem podle památkářů ohrožuje zápis Českého Krumlova v seznamu UNESCO. Staněk navíc nerespektoval stanovisko města, které začalo v souladu s názorem Jihočeského divadla připravovat přesunutí točny do areálu bývalého zahradnictví.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP