Prezident žádá premiéra, aby počkal s odvoláním Staňka, až budou známé výsledky trestních oznámení.


Prezident Miloš Zeman doporučil premiérovi Andreji Babišovi, aby ministra kultury Antonína Staňka do doby, než budou známé výsledky trestních oznámení, které Staněk podal. Sociální demokracie ale na odvolání ministra nadále trvá a chce za ministra Michala Šmardu.

Ministr kultury Antonín Staněk. Foto: Profimedia

 

Podle prezidenta odhalil Staněk závažná ekonomická pochybení a neměl by za to být trestán odvoláním. „Pro další postup doporučuji vyčkat výsledků trestního oznámení, které docent Staněk podal ve věci rozkrádání ve svém resortu,“ napsal premiérovi.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček však takový argument odmítá. „Trestní řízení je v kompetenci policie, nikoliv ministerstva kultury. Toto pokládám za irelevantní,” řekl Právu

Premiér v médiích ale uvedl, že návrhu sociální demokracie vyhoví a návrh na odvolání podá. Podivuje se ovšem na jménem nového potenciálního ministra kultury. „Mě ta nominace překvapila. Šmarda, jak ho sleduju v médiích, byl zásadně proti vstupu ČSSD do vlády, tak mě překvapilo, že je nominovaný do vlády. Vystupoval velice negativně vůči vládě ČSSD s ANO, tak určitě budu mít zájem se s ním setkat a vyslechnout, jak to vlastně v té vládě myslí,“ citovala ho Česká televize. Premiér také zpochybnil Šmardovu odbornou kvalifikaci.

Podle Šmardy nebyl vstup do vlády dobrým krokem, nicméně nyní už podle něj nelze z vlády vystupovat a vstupovat podle toho, jak se to sociální demokracii hodí. Nezkušenost v oblasti kultury nepovažuje za velký handicap. „Ze svojí zkušenosti na radnici vím, že sednout si ke stolu a začít věci normálně řešit, to je jediný způsob, jak může dojít k nějaké shodě. A já jsem získal pocit, že v těch posledních měsících už toho pan ministr a pracovníci v kultuře nebyli schopni,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

A dodal: „Je potřeba si sednout k jednomu stolu a začít normálně jednat. Jsem přesvědčen, že v České republice neexistuje nic jako kulturní fronta – jednolitá masa lidí, umělců a pracovníků v kultuře, kteří se staví za nějaký jeden politický názor. Jsou to lidé, kteří jsou dneska naštvaní, se kterýma je potřeba mluvit a dostat je zpátky k normálnímu jednání.“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP