O Státní ceně za literaturu budou nově rozhodovat Janoušek, Činátlová, Papoušek a Engelking


Po loňském odchodu Petra Hrušky a tří dalších členů komise pro Státní cenu za literaturu (čítající celkem sedm členů) a následném odmítnutí ocenění zvoleným laureátem Jiřím Hájíčkem (na jehož výběru se ještě předtím stihli shodnout) se hojně diskutovalo jak o rezignaci většiny poroty a jejím dalším fungování, tak o významu i budoucnosti dotyčné ceny.

Jedním z nových členů komise pro Státní cenu za literaturu je literární a divadelní vědec Pavel Janoušek. Foto: Profimedia

 

Přinejmenším na jednu z otázek konečně známe odpověď – stávající členy komise, jimiž jsou ředitel veletrhu Svět knihy Praha Radovan Auer, literární kritička Eva Klíčová a slovinská bohemistka Tatjana Jamnik, doplní následující čtveřice jmen: literární a divadelní vědec Pavel Janoušek, literární teoretička a kritička Blanka Činátlová, literární historik Vladimír Papoušek a polský bohemista, spisovatel a překladatel Leszek Engelking (viz seznam porotců zveřejněný na webu ministerstva kultury).

Poměr zastoupených oblastí literatury tak v podstatě zůstal zachován (českého básníka nahradil básník polský, literárního teoretika a kritika Petra A. Bílka zastoupí jeho kolegyně z FF UK Blanka Činátlová), snad se jen mírně vychýlil ve prospěch literární vědy (profesor Janoušek namísto literární publicistky a kritičky Kateřiny Kadlecové). Neubylo ani cenných pohledů zvenčí, jelikož k Tatjaně Jamnik místo německého slavisty a překladatele Urse Heftricha (rozhovor s ním přinášíme ZDE) přibyl již zmiňovaný Leszek Engelking. Těm, kteří by si přáli výraznější zastoupení spisovatelů, tudíž nové složení komise přílišný důvod k optimismu nenabízí.

Poslední návrhy na udělení ceny mohou na MK ČR dorazit dnes, pak už bude záležet jen na sedmi členech komise, koho vyberou za příštího laureáta Státní ceny za literaturu. Na svou volbu mají čas do konce léta, my se však jeho jméno dozvíme až v říjnu – stejně jako to, jestli cenu přijme.

Státní cena za literaturu je udělována od roku 1920 (s výjimkou let 1938, 1943–1946, 1950, 1960, 1969, 1979, 1990–1994), po určitou dobu hned v několika kategoriích, od roku 1995, kdy se o její obnovení zasadil tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid, se však udílejí pouze Státní cena za literaturu a Státní cena za překladatelské dílo, které k 28. říjnu každoročně předává ministr kultury – z literátů byl takto naposledy oceněn v roce 2017 spisovatel Jáchym Topol.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP