Ministr Antonín Staněk představil své plány v oblasti kultury


Pokud zůstane ministr Antonín Staněk na ministerstvu, chce dotáhnout výběrová řízení pro Národní galerii Praha a Muzea umění Olomouc (MUO), vyrovnat se se snižováním rozpočtu ministerstva kultury tak, aby prioritou zůstaly především nemovité památky, a zahájit některé nové projekty.


Ministr kultury Antonín Staněk. Foto: Profimedia

 

Pro přípravu výběrového řízení na post ředitele Národní galerie a Muzea umění se podle ministra od začátku uvažovalo o garanční komisi, tvořené mezinárodně uznávanými osobnostmi a zástupci ČR.

„Po řadě rozhovorů a jednání s klíčovými osobnostmi v oblasti kulturní scény jsme dospěli k závěru, že narychlo sestavený poradní tým odborníků není dobré řešení situace. Závěry grémia ČSSD ustanovit výběrovou komisi byly především politickým zadáním, jehož splnění by bylo pouze formálním krokem. Navíc vnímám jako mnohem důležitější vzkaz zevnitř kulturní obce, že hlavní je naslouchat názoru co nejvíce odborníků a před definitivním ustanovením jakékoliv komise vzít nejprve v potaz i názor institucí jako je třeba AVU,“ říká Staněk.

A doplňuje: „Proto jsme začali vést jednání s panem Adamem Budakem, panem Vítem Havránkem, panem Janem Pressem, panem Pakeschem a dalšími osobnostmi z kulturní scény.“

Ministerstvo ale podle Staňka nyní čekají i další důležité kroky. Vzhledem k restriktivním hospodářským opatřením, které od všech resortů vyžaduje ministerstvo financí, bude třeba v nejbližší době přijmout odpovídající ekonomická opatření. Ministerstvo proto sníží počet zaměstnanců, mezi jinými bude zrušeno jedno místo politického náměstka.

„Omezování rozpočtu dopadne samozřejmě i na ministerstvo kultury. Výzvy resortu tím ale nebudou poškozeny. Ačkoli jsem ze všech ministrů přidal nejvíc na platech zaměstnanců resortu, považuji za klíčové, aby při šetření šly peníze především do nemovitých památek, které navštěvují všichni,“ říká Staněk.

Ministr Staněk zdůrazňuje, že za uplynulých 11 měsíců se věnoval především zlepšování režimu památek (památková ochrana OD Kotva či pražské Bertramky) a jejich zpřístupnění veřejnosti (problém hodin pro veřejnost v zámku Hluboká či návštěvnických poplatků v parku v Lednici). Podotýká také, že na podzim půjde do poslanecké směnovny nový zákon o památkách. 

Podle svých slov se také soustředil na financování. Proto mimo jiné odvolal zmíněné ředitele ředitelů pro nehospodárnost a podezření z trestněprávních činů. Staněk také uvádí, že se mu povedlo prosadit na vládě 593 milionů korun na výstavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO). To mimo jiné bylo jednou z příčin sporu na MUO, kde podle ministra odmítli tyto peníze investovat formou otevřené architektonické soutěže. „Transparentnost poskytování veřejných peněz je ale pro mě podmínkou. Přes to, jak se říká, nejede vlak,“ dodává.

Ve své funkci má i další plány: „Z velkých projektů chci znovu otevřít téma Kaplického knihovny na Letné a snažit se definitivně vyřešit problémy otáčivého hlediště v Českém Krumlově a umístění Slovanské Epopeje jednáním mezi Prahou a Moravským Krumlovem. Je ostuda, že to trvá tolik let a žádný ministr to zatím opravdu razantně neřešil.“ Připomíná také, že připravuje projekt zavedení otevřeného vstupu do státních památek pro seniory, rodiny a děti formou osobní karty, tzv. KulturPas.

„Úkoly nepočkají, až se politici dohodnou, je třeba pracovat,“ uzavírá ministr Staněk.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP