Kauza Fajt byla politická, nespojujme ji s činností Národní galerie, zdůrazňuje Ivan Morávek


„‚Kauza Fajt‘ je politickou kauzou a je žádoucí ji nadále nespojovat s vlastním fungováním a dalším směřováním NGP. Její další medializování a spekulace ohledně způsobu a důvodů odvolání Jiřího Fajta naši instituci zbytečně poškozují a vytvářejí dojem nestability,“ uvedl 3. června na své první tiskové konferenci po šesti týdnech ve funkci Ivan Morávek, pověřený ředitel Národní galerie Praha.

Národní galerie Praha, Veletržní palác. Foto NGP

 

„Na tomto místě bych chtěl apelovat na novináře a média, aby více reflektovali náš výstavní program a další aktivity, jako je například letní program Anežka LIVE!, a byli trpěliví s nastavením řádné struktury managementu řízení instituce, který by měl minimalizovat riziko jejího budoucího řízení jako ‚one man show‘,“ řekl novinářům.

Za klíčové považuje Morávek odpolitizování Národní galerie a její hospodářskou stabilizaci: „Národní galerii je potřeba hospodářsky a personálně stabilizovat. Výstavní program a kontinuita jejího směřování pro letošní rok jsou zaručeny. Mým hlavním úkolem je zajistit vyrovnaný rozpočet a hospodářskou stabilitu. Budu se snažit, co nejdříve odpolitizovat NGP od ‚kauzy Fajt‘ a otevřít širokou diskuzi s odborníky o modelu jejího fungování a celkové struktury do budoucna. Směrem k zahraničním partnerům je potřeba vyslat signál, že NGP je suverénním a spolehlivým partnerem pro prohloubení další budoucí spolupráce. NGP potřebuje zdravou a pevnou základnu pro realizaci důležitých strategických kroků a rozhodnutí, které se týkají nejen rekonstrukce Veletržního paláce, ale jejího konkurenceschopného fungování v 21. století.“

Od 15. dubna probíhala v NGP veřejnosprávní kontrola ministerstva kultury ČR (více ZDE). „Kontrolní zjištění týkající se dodržování zákonů a pravidel rozpočtové kázně ze strany vedení NGP a vyvození souvisejících právních důsledků – tedy témat, která bezprostředně nesouvisí s institucí jako takovou,“ komentoval kontrolu Ivan Morávek.

Paralelně probíhal pod Morávkovým vedením také audit interní. „Současnou situaci hodnotím na základě interního auditu jako značně nepříznivou. Saldo mezi závazky pro rok 2019 a reálnými zdroji činí více než 30 milionů korun. Bude proto potřeba instituci řídit velmi efektivně a hospodárně a kde to bude možné také maximálně snižovat náklady. Po prvním seznámení s institucí si jsem jist, že tu je pro to dostatečný prostor,“ uvedl Ivan Morávek.

Podle Morávka byl zásadním problémem jeho předchůdce fakt, že nevytvořil strukturu řízení instituce, a to nejen ekonomicko-finanční, ale i směrem k produkci jednotlivých výstavních projektů: „Typicky negativním příkladem jsou projekty, jako byla například výstava indického pokladu. Navzdory tomu je pro NGP hlavním cílem maximální dodržení výstavního programu pro zbytek roku 2019. V tuto chvíli jsme přistoupili k dílčí změně, kterou je posun výstavy Milana Grygara na příští rok.“

V červnu zahájí Národní galerie výstavu Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard. Ta v paláci Kinských představí díla nejvýznamnějších impresionistických osobností, jako jsou Claude Monet, Edgar Degas, Pierre Auguste Renoir nebo Camille Pissaro. K vidění budou ale také výtvarné přesahy k dalším uměleckým tendencím od Eugèna Delacroix, Gustava Courbeta, Paula Cézanna nebo Paula Gauguina. Pokračovat bude letní program v Klášteře sv. Anežky České – Anežka LIVE!. V polovině měsíce proběhem ve Veletržním paláci Mini-sympozium Bauhaus a funkcionalismus, které NGP připravila v rámci letošního stého výročí založení Bauhausu.

Ve druhé polovině července pak retrospektivní výstava ve Veletržním paláci představí v českém prostředí vůbec poprvé dílo jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, sochaře a malíře Alberta Giacomettiho.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP