Ministr Staněk oživil Kaplického blob. Není ale jisté, zda resuscitace může být úspěšná


Ministr kultury Antonín Staněk připravuje vznik pracovní skupiny, jejímž cílem bude posoudit potřeby nového sídla Národní knihovny a také navrhnout kroky pro jeho případnou realizaci. Navíc podepsal spolu se ředitelem Národní knihovny a Eliškou Kaplicky Fuchsovou memorandum, které by mělo umožnit v případě potřeby postavit Kaplického blob. Jenže to by se musel změnit postoj vlády a Prahy a možná by to otevřelo další soudní spory.

Architekt Jan Kaplický v roce 2008 s modelem svého návrhu na budovu knihovny na Letné. Foto: Profimedia

 

Národní knihovna České republiky dnes sídlí v barokním areálu Klementinum, který je umístěn v samotném centru Prahy. „Každý návštěvník Klementina nepochybně ocení krásu revitalizovaných prostor. Na první pohled je zde patrná jakási vznešenost úchvatného baroka. Je však třeba si uvědomit, že to nejsou prostory, které by vyhovovaly knihovně 21. století,“ říká generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Ustanovení pracovní skupiny ministrem kultury vítá. „Do teď probíhala debata mezi odbornou veřejností, Národní knihovnou či médii, ale to nejdůležitější je, jak se k této problematice postaví ministerstvo, potažmo vláda. Nyní máme platformu, kde můžeme diskutovat s vidinou konkrétních závěrů.“

Dalším krokem k výstavbě sídla Národní knihovny může být podpis dnešního memoranda mezi ministerstvem kultury, Národní knihovnou a Eliškou Kaplicky Fuchsovou, jedinou držitelkou autorských práv k projektu tzv. blobu, tedy návrhu nové budovy Národní knihovny architekta Jana Kaplického. 

„Toto memorandum říká, že pokud by v budoucnu vláda přijala rozhodnutí o výstavbě nové budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Kaplického na pražské Letné, pak poskytne Eliška Kaplicky bezplatně autorská práva Národní knihovně,“ vysvětluje Martin Kocanda. 

Ministr kultury Antonín Staněk věří, že se téma nové budovy Národní knihovny podaří odpolitizovat. „Snad se už nedočkáme doby, kdy se budou chtít politici vázat ke stavebním strojům a úmyslně polarizovat společnost. Rád bych se dočkal chvíle, kdy budeme stát před novou budovou, na kterou bude náš národ hrdý a nebude se jednat například o obchodní centrum nebo kancelářský mrakodrap,“ dodává Staněk.

S tím souhlasí také Eliška Kaplicky „Za těch 10 let se vítězný projekt Future Systems odpolitizoval a věřím, že nebude dalším tématem voleb. Prošli jsme dlouhou cestou přes petice, demonstrace, analýzy a studie. Právě teď přišel ten správný čas uzavřít memorandum, ve kterém se zavazuji zdarma věnovat práva Národní knihovně České republiky.“ uvedla k této iniciativě Eliška Kaplický Fuchsová. 

Celá snaha ale může být vnímána naopak pouze jako politické gesto. Musel by se změnit nejen postoj vlády, ale i vedení města. Radní pro kulturu v této Hana Třeštíková v této souvislosti letos v lednu řekla, že pokračování v Kaplického projektu považuje za nereálné. Oživit by se také mohl starý spor ohledně výsledků někdejšího výběrového řízení, soud totiž v minulosti rozhodl, že Kaplického projekt měl být ze soutěže vyloučen kvůli nedodržení jejích podmínek.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP