Dětská porota vybere Ceny Bystrouška pro nejlepší audioknihy pro nejmenší publikum


Nejlepší dětské audioknihy končícího školního roku budou letos už podruhé oceněny Cenami Bystrouška, které uděluje Asociace vydavatelů audioknih ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku. Soutěž je pozoruhodná tím, že její vítěze vybírá výhradně dětská porota.

Z vyhlášení Cen Bystrouška v roce 2018. Foto: Hana Novenková

 

Po loňském nultém ročníku soutěže, kdy audioknihy hodnotili členové Dismanova rozhlasového dětského souboru, letošní volba padla na členy literárně dramatického oboru Základní umělecké školy v Uherském Hradišti. Celkem sto padesát žáků pod vedením čtyř pedagogů se v něm kromě divadelní tvorby věnuje také sólové a sborové recitaci, moderování a tvůrčímu psaní. S audioknihami už mají také své praktické zkušenosti. Letos například společně se žáky výtvarného oboru vytvořili autorskou audioknihu pro nevidomé děti Příběhy psané na spadané listí, což jsou krátké povídky inspirované listnatými stromy.

Celkem osm tuzemských vydavatelů dětských audioknih letos do soutěže přihlásilo32 titulů, z nichž budou malí porotci vybírat nejlepší díla ve třech kategoriích podle věkových kategorií posluchačů:

Audiokniha pro děti ve věku 4- 6 let (8 přihlášených titulů)

Audiokniha pro děti ve věku 7 – 11 let (15 titulů)

Audiokniha pro děti ve věku od 12 let (9 titulů)

Výkonná ředitelka Asociace vydavatelů audioknih Jana Ohnesorg k tomu říká: „Počet vydaných titulů audioknih pro děti a mládež neustále roste. Jen v roce 2018 to bylo 53 novinek, takže tento žánr tvoří téměř pětinu tuzemského audioknižního trhu.

V kategorii pro předškolní děti je horkým favoritem soutěže pokračování loňské vítězné audioknihy Čáry paní Láryfáry od americké autorky Betty McDonaldové, zatímco u mladších žáků má velkou šanci zabodovat nahrávka titulu německého autora Michaela Endeho Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema, která zaujala i odbornou porotu i při nedávno vyhlášeném ocenění Audiokniha roku 2018. V kategorii pro nejstarší dětské čtenáře je přihlášena audiokniha Pane Bůh, tady Anna britského autora Sydney George Hopkinse (knihu napsal pod pseudonymem Fynn) v interpretaci herečky Barbory Hrzánové a zpěvačky Anety Langerové. Tento titul se v uplynulém roce stal celkově čtvrtou nejprodávanější audioknihou na tuzemském trhu.

Výsledky Cen Bystrouška budou vyhlášeny v živém vysílání pořadu Českého rozhlasu Dvojka Tobogan na podzim 2019. Ceny Bystrouška pro nejlepší dětskou audioknihu roku uděluje Asociace vydavatelů audioknih ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku. V nultém ročníku v roce 2018 získaly hlavní ceny v soutěži tituly: Paní Láryfáry (načetla Dana Syslová, vydavatelství Tympanum), Doktor Proktor a velká loupež zlata (David Novotný, OneHotBook) a Podivný případ se psem (Matouš Ruml, Tympanum).

Další informace najdete na webu soutěže.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP