Art

Lukáš Machalický přetváří interiér Colloredo-Mansfeldského paláce

Úterý, 30 Červenec 2019 16:54 Hana Larvová

Hodina eklektismu je název akusticko-vizuální intervence, kterou nainstaloval Lukáš Machalický v barokním interiéru piano nobile v Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze. Projekt svou koncepcí navazuje na poslední dvě autorské výstavy – na výstavu Těleso ponořené do tekutiny, realizovanou v pražské MeetFactory před dvěma lety, a na projekt In the Park v New Jörg Kunstverein ve Vídni v roce 2018.

Roman Musil: V Plzni připravujeme první novostavbu muzea výtvarného umění v novodobých českých dějinách

Roman Musil: V Plzni připravujeme první novostavbu muzea výtvarného umění v novodobých českých dějinách

Neděle, 14 Červenec 2019 10:04 Pavel Hejduk

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším muzeím výtvarného umění nejen ve svém regionu, ale i v celé České republice. Její sbírky zahrnují díla od středověku až po současnost a mezi její klíčové kolekce patří české umění 19. až první poloviny 20. století, s mimořádně kvalitní a početnou sbírkou českého kubismu. Krajská galerie v Plzni byla ustanovena 7. června 1953 a od 1. ledna následujícího roku začala oficiálně plnit svoji roli.   

Malíř a spisovatel Zdeněk Píža: Surrealismus je svět s nekonečným prostorem

Malíř a spisovatel Zdeněk Píža: Surrealismus je svět s nekonečným prostorem

Úterý, 09 Červenec 2019 18:58 Jan Dočekal

Muzeum Fojtství v Kopřivnici, se sídlem v nejstarší budově ve městě, otevřelo o prvním letním dnu výstavu frenštátského malíře Zdeňka Píži (*1955), člena moravské surrealistické skupiny Stir up. Výstava má titul Iluze skutečnosti. V působivém historickém interiéru uvádí bezmála stovku děl tohoto severomoravského autora.

Jan Dočekal – náš surrealista v brazilském kulturním magazínu

Jan Dočekal – náš surrealista v brazilském kulturním magazínu

Pátek, 05 Červenec 2019 18:59 red

Respektovaný brazilský, potažmo jihoamerický a středoamerický, internetový čtrnáctideník Agulha Revista de Cultura, vydávaný v São Paulu, věnoval od ledna letošního roku devět svých čísel 100. výročí vzniku surrealismu. Mezi zúčastněnými autory a umělci, na jejichž tvorbu je přičiněn odkaz, je moravský historik umění, publicista a výtvarník Jan Dočekal (*1943), jehož články pravidelně přináší web Literárních novin.

Umění pro charitu

Sobota, 29 Červen 2019 19:32 Linda Donáthová

Máte-li rádi dobrou kávu a výtvarné umění, vydejte se na pražskou Malou Stranu a spojte dvě příjemné věci dohromady. A možná budete moci připojit i jednu užitečnou…

Kreslíř Jiří Slíva vystavuje v Plzni

Čtvrtek, 27 Červen 2019 11:10 Eva Reitspiesová

Výstava ve výstavní síni „13“ Západočeské galerie v Plzni představuje známého kreslíře Jiřího Slívu z méně obvyklého úhlu pohledu: soustředí se na výtvarnou stránku jeho tvorby, na aspekty související s výtvarným uměním. K tomu odkazuje i název výstavy Kresbou ke smyslu, tedy jak ke kreslířskému mistrovství Jiřího Slívy, tak ke smyslu – významu, jakož i ke smyslům – orgánům, kterými vnímáme okolní svět. 

Bibliofilie Niterné závětří: mistrovský kus skromného Mistra

Pondělí, 24 Červen 2019 14:15 Jan Dočekal

Když má kniha na výšku méně než deset centimetrů, hovoříme o kolibřím vydání, o bibliofilii. Taková díla mívají malý náklad v číslované edici, vytištěna jsou na kvalitním papíře a třeba i zvláštním typem písma. Přitahují neobyčejnou vazbou, třeba v kůži, zdobí je krásné ilustrace. Dost důvodů, proč po nich sahají nejraději knihomilové. Ale těší každého, kdo má rád hezké věci.

Monet, Degas, Renoire, Pissaro: Impresionisté poprvé v Praze

Pátek, 21 Červen 2019 17:37 Tereza Ježková

V sobotu 29. června zahájí Národní galerie Praha v paláci Kinských výstavu francouzských impresionistů, která je svým rozsahem v českých dějinách zcela jedinečná. Sbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. let podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen.

Díla Václava Ciglera a Michala Motyčky ozvláštnila Arcibiskupský zámek v Olomouci

Neděle, 16 Červen 2019 21:53 red

V obrazárně Arcibiskupského zámku a v Květné zahradě v Kroměříži se koná výstava výtvarných intervencí Václava Ciglera a Michala Motyčky nazvaná Zvnějšnění. Navazuje na dvě aktuální výstavy, které připravili Michal Motyčka s Janou Šindelovou v Muzeu umění Olomouc – rozsáhlou přehlídku kreseb Václava Ciglera v Muzeu moderního umění a instalaci Světlem v Arcidiecézním muzeu.

strana 1 z 123

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP