Krajiny snů Evy Sendlerové jsou k vidění v Galerii Hollar


Eva Sendlerová. Foto: Martin ŠpeldaV pražské Galerii Hollar vystavuje do 3. března své grafiky a kresby Eva Sendlerová. Výstava je pořádána k jejímu životnímu jubileu, proto se podle kurátorky Blanky Stehlíkové snaží postihnout alespoň v náznacích vývoj a charakteristické rysy její tvorby.

Eva Sendlerová studovala v letech 1961 až 1967 Akademii výtvarných umění: u Arnošta Paderlíka figurální a monumentální malbu a u Vojtěcha Titellbacha grafiku. Její tvorba směřovala od malby hlavně ke kresbě a grafice, od figury ke krajině, k přírodnímu detailu, v jehož hranicích se najde místo i pro ptáka a květinu.

Eva Sendlerová „Umělci její generace krajinu jako žánr většinou opouštějí ve prospěch makrokosmu a mikrokosmu stále ohroženější přírody, Eva Sendlerová si vytváří krajinu svých představ, svých snů, své touhy, své tísně a znepokojení, krajinu ticha,“ říká kurátorka výstavy Blanka Stehlíková. Nejčastěji ji komponuje ze stromů, keřů, palouků a balvanů i skalních masivů.

Mnoho péče a trpělivosti věnuje svým kresbám, které nevnímá jako skicu pro definitivní realizaci v grafické technice. „Její kresby, stejně jako grafické listy, jsou až neuvěřitelně propracovány – v perokresbách hustou sítí rovnoběžných čar, v grafice nejčastěji rydlem suché jehly nebo leptu. Nevím, jestli lze tuto propracovanost přičíst ženské trpělivosti nebo zkušenosti mravenčí práce restaurátorky, protože i restaurování, podobně jako užitá grafika včetně exlibris patří do jejího uměleckého profilu,“ podotýká Blanka Stehlíková.

Eva Sendlerová má ráda malé formáty, grafické listy tiskne v nízkých nákladech a grafiky i kresby postupem let vytvářejí cyklické řady. V Galerii Hollar poprvé vystavovala v roce 1976 a od 70. let byly její grafické listy zařazovány do výstav české grafiky i mezinárodních přehlídek.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP