Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně se loučí ve velkém stylu


Obří skákadlo ve tvaru hory Říp podle návrhu Maxima Velčovského. Foto: Archiv Moravské galerie v BrněBrněnské Uměleckoprůmyslové muzeum je již od 28. ledna uzavřeno, než zde ale začnou stavební práce, rozhodla se Moravská galerie poskytnout návštěvníkům možnost se s muzeem rozloučit. A rozloučení to bude bujaré.

Na Closing festivalu, který se uskuteční 22. až 24. února, se budou tvořit designové masky, promítat filmy o umění, bude se tančit, skotačit na obřím skákadle i ochutnávat speciální drinky Baru, který neexistuje. Návštěvníci se budou moci podívat do jinak nepřístupných prostor, a především uvidí neorenesanční prostory z konce 19. století v celé své kráse.

Uměleckoprůmyslové muzeum uzavřela Moravská galerie po skončení výstavy konstruktéra a designéra Jiřího Kuhnerta na konci ledna. Nyní prostory připravuje na náročnou rekonstrukci, která potrvá rok a půl. Rekonstruovat musí galerie jednak z technických důvodů – muzeum se neobejde bez klimatizačních zařízení, které po téměř dvaceti letech ztrácejí svou funkčnost. Ani další technické zázemí, jako například osvětlení, již neodpovídá běžným standardům. Druhým podnětem je pak modernizace výstavních prostor a proměna jejich koncepce. Přízemní prostory nabídnou novou expozici designu a komfortnější místo k trávení volného času, v prvním patře se budou odehrávat krátkodobé výstavy.

Vzhledem k tomu, že prostory muzea jsou nyní kompletně vyklizené, rozhodlo se vedení se je alespoň na pár dní zpřístupnit veřejnosti a poskytnout tak příležitost se s muzeem před zavřením rozloučit. „Uzavření jsme pojali jako oslavu – není důvod smutnit, protože se brzy v muzeu potkáme znovu a především lépe,“ říká ředitel Moravské galerie Jan Press.

Closing festival nabídne program pro děti, školy, odbornou i širokou veřejnost. V pátek budou komentované prohlídky určené školám, na sobotu a neděli připravila galerie bohatý program pro veřejnost. V sobotu si návštěvníci mohou projít kompletně celé muzeum, každá místnost nabídne jiný zážitek. Dominantou ve dvoraně bude obří skákadlo ve tvaru hory Říp, který vznikl podle návrhu Maxima Velčovského pro Designblok. Nejen děti se zabaví také s oděvním návrhářem Pavlem Jevulou, který s nimi bude vyrábět speciální masky. Čeká je také přehlídka, tanec i focení.

V prvním patře budou vystaveny práce studentů ekotextilu a designu, ve spolupráci s kinem Art zde galerie poskytne i odpočinkovou zónu – promítaní krátkých filmů. Večer bude patřit hudbě a tanci – zahraje Tom Holič, designové drinky připraví vyhlášený Bar, který neexistuje. Po celé tři dny budou moci lidé využít otevřeného Designshopu, který mimo jiné nabídne také velký výprodej katalogů, knih o umění i designových předmětů.

 

Program Closing festivalu

pátek 22. února

10.00–18.00

· otevřený Designshop, výprodej katalogů, knih o umění a designového zboží

· komentované prohlídky spojené s workshopem pro školy

 

sobota 23. února

10.00–22.00

· otevřený Designshop – výprodej katalogů, knih o umění a designového zboží

· obří duhové skákadlo ve tvaru hory Říp podle návrhu Maxima Velčovského

· 15.30–18.00 výroba designových masek – workshop pod vedením oděvního designéra Pavla Jevuly s následnou přehlídkou masek a DJ party. Tento doprovodný program je zpoplatněn (60 Kč/ dítě, 30 Kč/ 2. dítě)

· výstava prací studentů oboru Ekotextil design Střední školy umění a designu Brno a práce studentů z Ústavu nábytku, designu a bydlení z Mendelovy univerzity v Brně (1. patro)

· 15.30–16.15 komentovaná prohlídka s historikem Robertem Janásem

· 15.30–18.00 projekce krátkých animovaných filmů: Podivuhodné dějiny umění profesora Křečka (1. patro)

· 16.30–17.30 komentovaná prohlídka s historikem architektury Rostislavem Koryčánkem

· 18.00–22.00 DJ Tom Holič (2. patro)

· 18.00–22.00 Bar, který neexistuje (2. patro)

· 18.00–22.00 Kino ART – projekce výběr krátkých filmů z B16 (1. patro)

· 20.00 performance Ateliéru tělového designu pod vedením Lenky Klodové

· a další překvapení

 

Neděle 24. února

10.00–18.00

· otevřený Designshop, výprodej katalogů, knih o umění a designového zboží

· obří duhové skákadlo ve tvaru hory Říp podle návrhu Maxima Velčovského

· výstava prací studentů oboru Ekotextil design Střední školy umění a designu Brno a práce studentů z Ústavu nábytku, designu a bydlení z Mendelovy univerzity v Brně (1. patro)

· 15.00 komentovaná prohlídka muzea s historikem architektury Rostislavem Koryčánkem

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP