Národní galerie vystavuje novinky ve svých sbírkách


Pouhé dva měsíce mají návštěvníci Veletržního paláce možnost zhlédnout výběr hlavních přírůstků ve sbírkách Národní galerie Praha z let 2013 až 2018. K vidění jsou malby Petra Brandla, grafika Albrechta Dürera, asijské tušové malby a kaligrafie i tvorba současných českých umělců.

Eva Koťátková: Diary of a Stomach (2017). Foto: Národní galerie

 

Do 26. května bude první patro Veletržního paláce hostit průřez pěti sbírkami Národní galerie – respektive tím, co se jim v posledních pěti letech podařilo do galerijního fondu získat.

„Při výběru byl kladen důraz na díla, která NGP dosud veřejnosti nepředstavila. Návštěvníci se budou moci setkat s barokními olejomalbami z počátku 18. století i předním českým videoartem. Naším cílem nebylo pouze ukázat, co se podařilo získat, a zviditelnit práci všech, kteří o sbírky každodenně pečují, ale také upozornit na důležitost podpory sbírkové činnosti jak ze strany státu, tak ze strany soukromých donátorů,“ uvádí Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění NGP.

Petr Brandl: Kající se sv. Máří Magdaléna (1693). Foto: Národní galerieV minulém roce byly sbírky Národní galerie rozšířeny o 255 děl. A to nejen nákupy, na které bylo vynaloženo téměř 19 milionů korun, ale i dary ze kterých pochází celkem 145 děl.

Sbírka starého umění bude na aktuální výstavě reprezentována několika díly v čele s dvěma oleji Petra Brandla. Sbírce umění 19. století a klasické moderny se v posledních pěti letech podařilo získat díla předních českých autorů – Jaroslava Čermáka, Beneše Knüpfera, Maxmiliána Pirnera nebo Soběslava Hyppolita Pinkase. Sbírku moderního a současného umění budou zastupovat Kateřina Šedá, Vladimír Houdek, Daniel Pitín, Eva Koťátková nebo Mark Ther.

Sbírka grafiky a kresby představí Jidášův polibek Albrechta Dürera, Studie k radostem Františka Kupky, ale i díla sester Květy a Jitky Válových či Běly Kolářové. Sbírka umění Asie a Afriky uvede čínskou tušovou malbu, indickou malbu z okruhu mughalských škol z 18. století nebo současnou japonskou kaligrafii.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP