Se světlem se člověk narodí, říká Jiřičná, jejíž tvorbu představuje DOX


U příležitosti životního jubilea architektky Evy Jiřičné se v Centru současného umění DOX koná až do poloviny srpna výstava mapující její životní dráhu od 60. let až po současnost.

Výstava Evy Jiřičné v Centru současného umění DOX. Foto: Linda Donathová

 

Expozice nabízí originální dokumentace, asi čtyřicítku modelů realizovaných staveb i některé plánované projekty, které zůstaly „na papíře“.

Výstava začíná u obrovského projekčního plátna, na němž se střídají dobové fotografie slavných se snímky z londýnských ulic – tato koláž představuje inspirační zdroje Evy Jiřičné v době, kdy začínala pracovat jako architektka v Londýně na konci šedesátých let.

„Všechny tyto fotografie vlastně souvisí s větou, kterou mi řekl profesor Jaroslav Fragner, když jsem studovala na AVU. Při jednom projektu se mě zeptal, jakým způsobem navrhnu dveře. Neochotně jsem mu tedy nějak odpověděla a on pokračoval dál – a jaká bude klika? Tak jsem se ohradila a řekla jsem, že to už přece není architektura. A on pronesl památnou větu: Na naši příští schůzku přijďte se třemi příklady něčeho, co nesouvisí s architekturou. Vždycky říkám, že je dodnes hledám – a tyto fotografie jsou toho vlastně důkazem,“ vysvětlila na vernisáži Eva Jiřičná.

Z výstavy Evy Jiřičné v Centru současného umění DOX. Foto: Linda DonathováKromě výše zmíněného mohou návštěvníci obdivovat originální skleněné schodiště zavěšené v prostoru hlavní výstavní haly, které bylo původně vytvořeno v New Castlu v roce 1994 pro interiér pařížské sítě obchodů Joan & David, přežilo 23 let složené ve sklepě, a nyní tedy tvoří těžiště celé expozice.

Asi metr nad zemí levitující točité schodiště je sice nepřístupné, ale zato si je lze prohlédnout doslova ze všech stran (dokonce i z nadhledu, až se dostanete do druhé části prohlídky). Pro Jiřičnou tolik typické sklo a kov odráží světlo několika reflektorů a upozorňuje tak na hlavní přednosti architektčiny tvorby – jasné a elegantní linie, lehkost výrazu i soulad mezi formou a funkcí.

„S tímto schodištěm se pojí zajímavá historie,“ řekla Eva Jiřičná, „firma, pro niž bylo vytvořeno, zbankrotovala a my jsme dostali na vybranou – buď si schody během 24 hodin odvezeme, nebo budou zničeny. Shodou okolností byli zrovna v Paříži montéři firmy Techo a nabídli pomoc. Bylo to v neděli, kdy se nesmí ve Francii pracovat, takže jsme museli zabavit policistu a mezitím bylo schodiště rozmontováno, místy i rozřezáno a odvezeno. A teď si je tedy můžete prohlédnout v DOXu.“

V rámci další části expozice si lze na časové ose projít průřez tvorbou Evy Jiřičné od roku 1969 po současnost reprezentovaný 120 projekty. Za pozornost stojí i velká nástěnná reprodukce nákresu, kterým architektka graficky znázornila způsob architektova myšlení a proces vzniku projektu.

Eva Jiřičná. Foto: Peter Cook„Opravdu nevím, kdy jsem to vytvořila, může to být dvacet, ale třeba i třicet let. Vzniklo to na popud jednoho novináře, který chtěl vědět, jak pracují architekti. Vzala jsem tedy tužku a nakreslila celý proces,“ vysvětlila Eva Jiřičná.

Projekty a modely v druhé části výstavy, mezi nimiž si návštěvník může prohlédnout i fantastické soutěžní návrhy či fotografie z architektčina londýnského bytu v osmdesátých letech, připomenou autorčinu fascinaci světlem, jasným a vzdušným prostorem, podpořenou bohatou imaginací.

„Se světlem se člověk asi narodí – v prostorech, kde chybí, jsem zkrátka nešťastná. A ta představivost… Kdysi jsem dělala psychologický test, kde máte určit, co vidíte v určitých skvrnách. Byla jsem tam tehdy dvě hodiny, protože mě pořád napadaly nové a nové asociace…“ zavzpomínala Eva Jiřičná.

Dlouhý potlesk, kterým jí účastníci vernisáže poděkovali, okomentovala: „Ačkoli tato výstava nese moje jméno, je výsledkem práce ohromného množství lidí, s nimiž jsem za celých padesát let spolupracovala. Považuji se za obyčejného člověka, který měl na rozdíl od některých svých kolegů příležitost a šanci dělat to, co měl rád – tedy architekturu.“

Chcete-li se potkat s Evou Jiřičnou osobně, navštivte 9. května její přednášku, která se uskuteční v rámci doprovodného programu výstavy

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP