Jak se kralovalo Karlu IV.? Renáta Fučíková chystá nejrozsáhlejší domácí výstavu


„Celý život vyprávím svými ilustrace příběhy. Z nezáživných podrobností dějin se snažím vytvářet zajímavé obrazy,“ vysvětluje přední česká výtvarnice a ilustrátorka Renáta Fučíková název své nové výstavy PŔÍBĚHY / STORIES, která proběhne od 12. dubna do 18. června v pražské Galerii Villa Pellé.

Renata Fučíková: Andersen

 

Na výstavě pojaté jako interaktivní procházka se návštěvník setká s Prahou Franze Kafky, slavnými postavami českých dějin od Ludmily a Václava, přes Karla IV., Jana Ámose Komenského až po Antonína Dvořáka nebo T. G. Masaryka. „Odhalím zde i svoje kresby z doby, kdy mi bylo pět let,“ prozrazuje výtvarnice, která na ní představí klíčová díla posledních třiceti let související zejména s historickou, magickou a fantaskní Prahou, s níž je svázána životem i prací.

Součástí expozice budou i zákoutí s ukázkami kreseb z dob studií, ilustrací Bruncvíka, Letopisů Narnie a verneovky Dva roky prázdnin. Návštěvníci poznají pravěk, starověk i středověk Evropy. Zaujmou jistě příběhy českých knížat a králů i obrazy z Nového i Starého zákona nebo zpracování témat starých českých a moravských pověstí. Součástí budou filmové projekce, stůl s kompletní knižní produkcí, nabízející možnost zalistovat si dějinami i možnost usednout na královský trůn Otce vlasti či za pracovní stůl TGM a pořídit si “vladařská” selfie.

Renáta Fučíková: Historie Evropy„Poslední tři roky mi přinesly nové výzvy – vedu vlastní ateliér Didaktické ilustrace na Sutnarce, tedy Fakultě designu a umění v Plzni, a zahájila jsem spolupráci se slavnou německou porcelánkou Rosenthal. Čas dělím mezi práci a studenty. Proto jsme přivítala nabídku galerie k bilancování. Společně jsme dali dohromady výstavu, jíž se ohlédnu za dosavadní tvorbou,“ říká Renáta Fučíková.

A dodává: „Zejména bych ráda pozvala děti s rodiči a školy. Je pro ně nachystaný bohatý doprovodný program plný tvůrčích dílen, komentovaných prohlídek, čtení a besed. Jedna z nich bude věnována Franzi Kafkovi, o něm bude vyprávět básník Radek Malý. Na jiné se budeme s Václavem Cílkem toulat českými a evropskými krajinami. Některé pořady budou součástí Týdne umění či festivalu Svět knihy. V rámci Muzejní noci se chystám v duchu Kafkova ´umělce v hladovění´ kreslit ilustrace přímo před očima návštěvníků po celou noc.“

Renáta Fučíková: Jakub a hvězdyRenáta Fučíková(1964) patří k nejdůležitějším postavám české ilustrace a autorské knihy pro děti a mládež po roce 1989. Začínala s kresbou a kvašem, v posledních letech se věnuje zejména technice rytí, respektive proškrabování. Spolupracuje s předními nakladatelskými domy v Česku (Albatros, Euromedia, Mladá fronta, Práh nebo Vyšehrad) i v zahraničí (například francouzský Gründ, německý Bertelsmann, jihokorejské OzBooks). Za své rozsáhlé dílo, které čítá přes čtyři desítky knižních publikací, posbírala řadu cen (jedenáctkrát Zlatá stuha za knihu pro děti a mládež, pětkrát mezinárodní ocenění White Raven, udělované Internationale Jugendbibliothek v Mnichově, první cena na Bienále ilustrací v Teheránu aj.).

Renáta Fučíková vystudovala ilustraci a užitou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (absolvovala 1988). Celý svůj tvůrčí život je na volné noze; začínala jako ilustrátorka, později si k výtvarnému projevu přibrala slovo, což jí umožnilo realizovat se naplno ve formátu takzvané autorské knihy. Pro náměty se obrací – až na několik málo výjimek z žánru fantasy (Letopisy Narnie) a klasické pohádky (bratři Grimmové nebo H. Ch. Andersen) – do minulosti, přesněji k dějinám. A nejen k těm pražským, které má po ruce (Praha v srdci), ale i dějinám širším, obecnějším, jak ukazuje její zřejmě nejpopulárnější práce, monumentální album Historie Evropy.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP