Začala největší retrospektivní výstava krále českého komiksu


Pražská Galerie Tančící dům otevřela největší retrospektivní výstavu Káji Saudka. Expozice navazuje na výstavu Kája Saudek 18+ z roku 2015, která byla zaměřena na Saudkovy erotické kresby.Nynější výstava je uspořádána jako časový i tematický průřez tvorbou, k vidění jsou kresby z 50. let i některé z posledních obrazů namalovaných okolo roku 2005.  

Výstava Káji Saudka v Tančícím domě. Foto Galerie Tančící dům

 

Výstava nazvanáKája Saudek „Od Aut po Ženy“představuje celé spektrum jeho tvorby od komiksů přes plakáty k filmům, volnou tvorbu zahrnující olejomalbyaž po nikdy nevystavenou erotickou tvorbu.

Na výstavě nechybí dnes už kultovní plakáty ke snímkům Barbarella (1968) nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970). Celek doplňují dobové tiskoviny, 3D objekty, fotografie a videa.

Plakát Káji Saudka k fimu Barbarella (1968). Foto: Galerie Tančící důmSoučástí výstavy je také replika umělcova ateliéru, který je vybaven osobními předměty, nábytkem, knihami a obrazy. Všechny tyto předměty zapůjčila na výstavu rodina.

Část výstavy se věnuje tvorbě 50. až 60. let. V této sekci je jako zajímavost vystaveno torzo skutečného Saudkova skútru z tohoto období, to celé doplňují soukromé fotografie.

Erotice věnuje výstava celé jedno patro, které je přístupné pouze návštěvníkům starším 18 let. Část kreseb byla nalezena v pozůstalosti až v roce 2016 a nebyla tedy součástí výstavy Kája Saudek 18+. K vidění je například provokativní kresba z 60. let s názvem Deutsche Mädels anebo krabička zápalek v nadživotní velikosti, kterou Kája Saudek vtipně doplnil o kresbu mužského přirození.

Kája Saudek (vlastní jménem Karel Saudek, 13. 5. 1935 – 25. 6. 2015) se do širšího povědomí se dostal díky kresbám, které použil Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii. Saudkovo specifické výtvarné dílo, které je charakteristické pevnou, dynamickou linkou, americkým stylem kresby, nadsázkou, ironií a osobitým humorem, poté doplnilo několik dalších filmů a populárně naučný televizní seriál Okna vesmíru dokořán. Ilustroval též řadu knih a časopisů. Od nehody v dubnu 2006 ležel v kómatu v Motolské nemocnici, zemřel v červnu 2015.

Výstavu je možné navštívit až do 29. září.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP