Na výstavě Zdeňka Buriana uvidíte 20 nově objevených obrazů


V pražské Retro Gallery v Obecním domě právě probíhá výstava nazvaná Širým světem, mapující dílo malíře Zdeňka Buriana. Její kurátor Jakub Sluka upozorňuje, že na ní jsou k vidění opravdové unikáty.

Jakub Sluka, kurátor výstavy

 

V čem spatřujete unikátnost Burianova díla?

V jeho nadčasovosti, apolitičnosti navzdory dějinným zvratům dvacátého století. Další jeho nepopiratelnou kvalitou je srozumitelnost, díky které má mnoho diváků silné vzpomínky na svůj první zážitek prvního setkání s Burianovou ilustrací. Dílo málokterého jiného umělce je průřezově tak silně formující jako právě Zdeňka Buriana.

 

Ilustrace ke knize L. Součka Velké otazníky, nakladatelství SNDK, 1967, olej na kartonu, 60 x 45 cm. Repro: Retro GalleryKterý z tematických celků zastoupených na výstavě byste návštěvníkům doporučil ke zhlédnutí se zvláštní pozorností?

Zcela mimořádnou událostí pro mne jako kurátora je vystavení šesti kvašů vytvořených jako ilustrace k dílu Arthura Ransoma, z nichž některé dodnes nebyly vůbec vydány – například román Potopená loď, který máme na výstavě zastoupen třemi ilustracemi, stále čeká na své vydání. S jinými se mohli diváci seznámit až díky nakladatelství Albatros v nedávné době – román Petr Kachna vyšel až v roce 2017. Tyto ilustrace potlačují obvyklou monochromatičnost Burianových kvašů a nechávejí vyniknout jeho mistrovství s přidanými valéry barev okrové či hnědé. Myslím, že je právem považuji za vrchol jeho díla.

 

V čem je právě tato výstava Burianova díla speciální?

Všechna vystavená díla pocházejí ze soukromých sbírek, čili nejsou k vidění pro veřejnost tak často jako díla umístěná ve sbírkách státních institucí. Na výstavě je navíc k vidění několik výstavních premiér, mezi které patří i asi dvacet nově objevených obrazů. 

 

Co třeba jsme dosud neviděli? 

Zvláštní pozornost určitě zasluhuje obálka románu Karla Maye Vinnetou, kterou vytvořil malíř v roce 1939. Ta byla až do nedávné doby uložena v soukromé sbírce v Německu a návštěvníci ji mohou vidět poprvé od konce druhé světové války a srovnat si tak svoji představu o Vinnetouovi, kterou velmi pravděpodobně formoval filmový Pierre Brice, s představou Zdeňka Buriana.

 

Zdarma k platné vstupence můžete navštívit některý z doprovodných programů výstavy. Přesná data najdete na fcb stránce výstavy nebo na webových stránkách Retro Gallery.

 

Podrobný rozhovor s Jakubem Slukou o výstavě a díle Zdeňka Buriana najdete v aktuálních Literárních novinách 4/2019.

O předplatné Literárních novin si můžete napsat na adresu Korunní 104, 101 00 Praha 10 či e-mailem  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  nebo zavolejte na 234 221 130, 800 300 302 (bezplatná linka). Jejich elektronickou podobu si můžete koupit ZDE

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP