Aukční dům Sýpka draží díla Adrieny Šimotové, Františka Kupky či Jiřího Koláře


V neděli 14. dubna pořádá Aukční dům Sýpka v pražském Topičově salonu aukcí předmětů z oblasti výtvarného umění, starožitností a designu. Představena budou díla Adrieny Šimotové, Františka Kupky či Jiřího Koláře, ale také moderní tvary funkcionalistických bytových doplňků či porcelán Ladislava Sutnara.

Jiří Kolář: Bez názvu, 60. léta 20. století. Foto: Aukční dům sýpka

 

Na aukci budou dražena dvě díla Adrieny Šimotové, která vznikla v roce 1994. Obrazce na podlaze místnosti, které kreslily sluneční paprsky pronikající skrze perforované body papírových tapet zavěšených v prostoru barokní stavby, se Šimotové staly zdrojem inspirace pro novou techniku prosypávání a roztírání pigmentů přes matrici na položené plochy papíru. Vyvolávací cena každého ze dvou nabízených děl činí 600 tisíc korun.

Adriena Šimotová: Minulá přítomnost, přítomná minulost, 1994. Foto: Aukční dům sýpkaVýznamnou součástí aukce budou autoři Skupiny 42, František Gross, Jan Kotík, František Hudeček, Kamil Lhoták a Bohumír Matal, z jehož prací bude nabídnut obraz z cyklu Návěstí z roku 1948, tempera Zátiší z roku 1955 a olej Bez názvu z roku 1982. Ke špičce tvorby výtvarníka Jana Smetany lze bezesporu zařadit dílo Karlín II z roku 1942, ve kterém autor zachycuje poetiku periferie a všímá si města jako živého organismu. Cena díla bude vyvolávána z 380 tisíc korun.

Tradičním objektem zájmu dražitelů jsou díla Františka Kupky. Sýpka představí jeho kresbu Lidová slavnost v Neuilly, která vznikala mezi lety 1903 a 1906. Dražba tohoto díla bude zahájena na 180 tisících korun.

Sýpka představí i výběr ze souboru prací Jiřího Koláře, pocházejících z významné zahraniční sbírky umělcova přítele. Výběr ukazuje nejen umělcův široký záběr, nýbrž také vývoj Kolářovy tvorby od práce se slovem k formám čistě obrazovým. Nejmladší z nabízených děl je datováno rokem 1959.

Na aukci bude zastoupen také design. Dražit bude možné porcelán Ladislava Sutnara, ikonické likérky Adolfa Loose či skleněné nápojové soupravy a bytové doplňky firmy Wiener Werkstaette. Větší soubor Ludviky Smrčkové vystihuje její různorodý přístup ke sklu.

Mezi nábytkem dominuje dřevěný kubistický stolek, jehož kruhová deska na čtyřech projmutých nožkách ukotvených v kruhové základně tvoří charakteristickou kompozici Josefa Gočára.

Předměty jarní aukce si lze prohlédnout v Galerii u Betlémské kaple do 13. dubna. Výběr nabízených děl bude k vidění také v den aukce od 12.30 do 13.30 hodin v Topičově salonu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP