V Moravské galerii vystavuje britský malíř Fraser Brocklehurst


Výstava Pillow talk představuje malby na textíliích od Frasera Brocklehursta v prostoru Atria. Jedná se o poslední kurátorský projekt Richarda Adama, který postupně v Moravské galeri uvedl tři autory střední generace.

Z výstavy Frasera Brocklehursta. Foto: archiv Moravské galerie v Brně

 

Do Česka přišel Fraser Brocklehurst v roce 1998 poté, co se v Newcastlu nepohodl s majitelem ateliéru. Mělo jít o krátkou návštěvu Prahy, která se vyvinula v život v nové zemi. Fraser Brocklehurst měl v Česku štěstí na lidi, kteří mu pomohli najít bydlení, práci i ateliér. Následovalo několik samostatných výstav, v Brně jej představila již dříve Wannieck Gallery.

„Maluje v zásadě expresivně, tedy do určité míry. Tvrdost je v jeho malování přítomna, ale zároveň jaksi korigována‚ umravněna. Je to jiná verze exprese, jiná verze tvrdosti, ale přitom mistrovsky zvládnutá. Jeho malbu lze zahrnout pod pojem ‚bad painting‘, i když podobné ‚škatulkování‘ nevystihuje skutečnou podstatu tvorby. Jednoduše řečeno, Fraserovo malování je suverénní a dokonale zvládnuté, patří-li či nepatří pod nějaký pojem, je celkem vedlejší“, dodává k tvorbě Frasera Brocklehursta kurátor výstavy Richard Adam.

Pro svoji výstavu v Moravské galerii malíř zvolil cyklus obrazů tvořený na nenapnutých textiliích. Nejrůznějšími druhy barev zachycuje a variuje témata, která se u něj často vracejí, ať už jsou to kříže, vrtulník nebo pařez stromu. Název výstavy Pillow talk tedy podle organizátorů můžeme chápat jako intimní rozhovor sám se sebou nebo s jinou osobou.

Výstava se koná do 11. srpna.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP