Karlín ožil divadlem


Známou inscenací Hrdina západu, jejímž autorem je John Millington Synge,  se představil soubor SDS Horních Počernic Právě začínámeKarlín znovu ožívá divadlem. To bylo heslo 12. ročníku Karlínského jeviště, největšího pražského amatérského divadelního festivalu a jednoho z nejrozsáhlejších v České republice, V mrazivých lednových dnech přehlídku uspořádalo občanské sdružení Divadlo a Život ve spolupráci s Domem dětí a mládeže hl. m. Prahy. Karlínské jeviště bylo od počátku koncipováno jako nesoutěžní setkání amatérských divadelních souborů, určená především těm ochotnickým tělesům, která se z nejrůznějších důvodů obvykle neúčastní postupových přehlídek.

„Toto divadelní setkání mělo vždy formu dílny, kde klasickou porotu, která v době vzniku této akce většinou rozhodovala na soutěžních přehlídkách, nahradil lektorský sbor zkušených divadelníků. Ihned po představení vede se členy souboru přátelský rozhovor, jenž respektuje pojetí inscenace zvolené režisérem. Zároveň důsledně vychází z podmínek, v nichž soubor pracuje, a v němž nechybějí motivační prvky, ale i náměty, jak postupovat dále jak celkově, tak i při eventuálním dotažení předvedené inscenace," řekl nám ředitel přehlídky Milan Špale. Ta se letos poprvé konala jako Memoriál dr. Vladimíra Veselého, který byl po desetiletí předním organizátorem českého amatérského divadla.

Dokladem toho, jakou oblibu si tato tradiční nesoutěžní přehlídka a divadelní dílna v uplynulých letech získala, je fakt, že se na ni letos přihlásila téměř padesátka divadelních souborů. Organizátoři vybrali inscenace několika renomovaných dramatiků - Václava Havla, Alexandra Vampilova, A. P. Čechova, Raye Bradburyho či Johna Millingtona Syngeho. Navzdory nepřízni počasí, která zapříčinila dopravní potíže a některé aktéry vyřadila viróza, byl festival dokladem toho, že ochotnické divadlo má u nás stále početnou řadu těch, co nezištně táhnou Thespidovu káru.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP