Marcel Marceau: Mim, který gagem zachránil děti


 

Marcel MarceauPantomima má u nás velkou tradici díky několika našim významným mimům, kteří se koncem šedesátých a sedmdesátých let učili u Ladislava Fialky. Rovněž se ví, že velkým učitelem – profesorem tohoto hereckého žánru pro Fialku i další byl francouzský mim Marcel Marceau.

 

 

 

Herecké umění Marceaua přehlušila jiná skutečnost, a to  životní a morální kvalita, kterou bylo hrdinství. Toho si všiml venezuelský režisér a spisovatel Jonathan Jakubowicz, který to nazval „překvapujícím tajemstvím 2. světové války.“ Není tomu tak úplně neboť mimo francouzského vyznamenání za hrdinství Řád čestné legie byl Marceau vyznamenán také za humanitní činy v USA cenou Raoula Wallenberga (což jsou ocenění za hrdinství, které francouzský mim obdržel mimo řady francouzských i zahraničních významných řádů a ocenění za své umění).

Marcel Marceau pocházel z židovské rodiny, původně se jmenoval Mangel. V době, kdy Francie vstoupila do druhé světové války, uprchl jako šestnáctiletý s rodinou do Limoges. V 1944 byl jeho otec chycen a deportován do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, kde zahynul. Jeho matka holokaust přežila. Během války spolu s bratrem Alainem přijali příjmení Marceu, s odkazem na generála François Séverin Marceaua z dob velké francouzské revoluce. Oba bratři se přidali k francouzskému odboji, v jehož řadách zachraňovali děti před rasovými zákony a koncentračními tábory. Jedním z úkolů pro Marcela Marceaua bylo převést židovské děti přes Alpy do Švýcarska nebo na jih do Španělska. Po osvobození Paříže se dal k francouzské armádě. Díky perfektní znalosti angličtiny se stal styčným důstojníkem armády generála George Pattona.

Ještě koncem války bojoval v Ardenách. Po válce měl své první veřejné pantomimické představení před asi třemi tisíci americkými vojáky. Roku 1946 byl demobilizován a začal studovat dramatické umění v divadle Sarah Bernhardt v Paříži, kde byl jeho učitelem Etienne Decroux a také Jean-Louis Barrault. Zatímco Decroux představoval spíše archetypy, Marceau se snažil o vytvoření charakteru postav. O rok později se osamostatnil, založil si vlastní soubor a vytvořil svoji legendární a jedinečnou postavu Bipa, která se podobala harlekýnovi. Bylo to jeho alter ego. Známé je jeho představení, kdy během několika minut představuje čtyři období člověka – mládí, zralost, stáří a smrt. Další známé je představení „Stvoření“, začínající vyhnáním z ráje. Publikum tehdy žaslo, jak byl schopen vytvořit na pódiu neexistující věci (například vytvoření zdi sledem gest). O Marceauaovi psala všechna světová média a stává se jedním z klasiků herectví-pantomimy.

Koncem padesátých let založil vlastní školu mimů, neboť byl přesvědčen o velké budoucnosti pantomimy. Vysnil si alespoň jedno mimické divadlo v každém větším městě. Škola funguje dodnes a studenti se v ní učí všemožné techniky akrobacie, tance, šermu, žonglování, dramatické umění jak mimické, tak i verbální. Škola se stala natolik prestižní, že mít diplom z vystudování znamenalo možnost vystupovat v souboru M. Marceaua a možnost a výbornou průpravu k vyučování pantomimy ve své zemi. Jeho přítelem byl zpěvák Michael Jackson, který tvrdil, že ve svých tanečních krocích moonwalk – použil některé z Marceauových technik. Známé je, že rovněž jeho přítelem byl náš významný mim Ladislav Fialka, který se  u Marceaua učil a jeho umění přenesl na další naše mimy. Boris Hybner o něm řekl: „Jeho technika, jak ji nazýváme bílá pantomima, je trvalou součástí našich osnov. Na Marceauovi se naučíte úplně všechno. Od naší akademie dostal čestnou medaili, kterou jsme vyjádřili dík za jeho zásadní vliv.“

Marcel Marceau také natočil celou řadu filmů, ale nyní se točí film o něm samotném. Jonathan Jakubowicz se rozhodl, že ztvární příběh Marceaua z druhé světové války o záchraně dětí. „Vrhl jsem se na zpracování této historky s tím, že to udělám, i kdyby to snad ani nebylo možné,“ říká ke svému rozhodnutí venezuelský režisér. Zřejmé je, že na tomto rozhodnutí má podíl to, že sám pochází z rodiny polských židů a stejně tak i americký herec Jesse Eisenberg, který hraje postavu Marceaua.

V minulém roce Jakubowicz začal psát scénář a pátrat po Marceauově minulosti, když předtím vedl první delší rozhovor s nejstarším synem Marceaua, který se stal výkonným producentem filmu, jenž se začne natáčet příští rok. Hlavní scéna filmu bude o záchraně židovských dětí, kdy Marcel Marceau musel použít svoji pantomimickou dovednost, aby děti – sirotky zabavil, a ty se neprozradily při jednom dramatickém okamžiku. Dalším napínavým okamžikem je, kdy Marceau již koncem války narazí na jednotku více než třiceti Němců a představí se jim jako předvoj – průzkumník většího francouzského pluku a nařídí německým vojákům, aby složili zbraně, což se mu podařilo.

Venezuelan Jonathan Jakubowicz je známý svým filmem Hands of Stone, film byl promítán na loňském festivalu v Cannes, ale především je známý svými snímky o sociální a politické situaci ve své zemi – Secuestro Express a Las Aventuras de Juan Planchard.

Jakubowicz, který si vybral herce Jesse Eisenberga, jej nazval hereckým géniem. Američan se proslavil především ve filmech The Social Network o zakladateli Facebooku a hrál dále ve filmu Batman v. Superman: Dawn of Justice. Náhoda je, že matka Eisenberga byla profesí klaunka.

Přestože se tzv. nový cirkus, který vznikl ve Francii počátkem sedmdesátých let, nespojuje se jménem Marceaua, jeho stopu zde vysledujeme (viz např. také tzv. totální divadlo – u nás představitel Martin Sochor, diplomovaný absolvent mezinárodní herecké školy Marcela Marceaua ). Když někdy půjdete na představení tohoto typu nebo přímo na pantomimu, vzpomeňte si na velkého mima Marceaua. V září tomu bude již deset let, co zemřel.

 

Ukázka - Marcel Marceau:

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP