Zemřel Ladislav Smoljak, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana


Smoljak zemřel po dlouhé nemoci ve tři hodiny ráno v kladenské nemocnici.Ve věku 78 let zemřel dnes časně ráno režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak. Společně se Zdeňkem Svěrákem založili Divadlo Járy Cimrmana, pro něž společně napsali řadu úspěšných her. Byli také autory a protagonisty několika celovečerních filmů. Nad Smoljakovým úmrtím dnes vyjádřila lítost řada osobností z oblasti umění i politiky, ve které se rovněž angažoval. Objevily se také první úvahy nad tím, co bude dál s Divadlem Járy Cimrmana.

Smoljak zemřel po dlouhé nemoci ve tři hodiny ráno v kladenské nemocnici. "Je to jen pár hodin, co Láďa zemřel. Člověk si ještě ani neuvědomí, jaká ta ztráta je, ale vím, že veliká," řekl ČTK Svěrák, kterého se Smoljakem pojilo dlouholeté přátelství a umělecká spolupráce. Podle odborníků je dílo této dvojice srovnatelné se hrami Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Řada výroků a úryvků z jejich her a filmů už zlidověla.

Ladislav Smoljak se chtěl od mládí stát režisérem, ale na DAMU ho nepřijali. Vystudoval tedy učitelství, působil jako novinář, ale pak se setkal se Svěrákem, a to ho přivedlo k vysněnému povolání. Společně stáli koncem šedesátých let spolu s Jiřím Šebánkem a jazzmanem Karlem Velebným u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana. Postava zapomínaného ale nezapomenutelného polyhistora si u lidí získala obrovskou popularitu a o inscenace Divadla Járy Cimrmana je velký zájem. Od svého vzniku v roce 1966 divadlo odehrálo téměř 12.000 představení. 

Postavu Járy Cimrmana se také podařilo úspěšně převést na filmové plátno v komedii Jára Cimrman, ležící, spící. Další hra se stala námětem snímku Rozpuštěný a vypuštěný. Posledním společným divadelním projektem slavné dvojice bylo České nebe, v němž Smoljak vystoupil 27. května na jevišti naposledy. 

Podle divadelního vědce Zdeňka Tichého Smoljakovo úmrtí zkomplikuje činnost divadla, protože při představeních byl na jevišti vždy buď Smoljak, nebo Svěrák. Divadlo bude zřejmě fungovat, dokud bude mít Svěrák chuť hrát, uvedl Tichý. Jak by Smoljakovy a Svěrákovy hry byly životaschopné v podání jiných divadel, si prý netroufá odhadnout. 

Smoljak se prosadil i ve filmu. Psal scénáře, hrál i režíroval, často ve spolupráci se Svěrákem. Jeho filmové komedie měly u diváků stejně vřelý ohlas jako cimrmanovské divadelní hry, mezi nezapomenutelné patří například Kulový blesk, Vrchní, prchni nebo Marečku, podejte mi pero. "Jeho filmy jsou neustále součástí zlatého fondu české kinematografie a budou se na ně dívat i budoucí generace," řekla dnes umělecká ředitelka karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová. 

Smoljak také pozorně sledoval události na české politické scéně a často se k nim veřejně vyjadřoval. Když byl Svěrák za svým kolegou před několika dny naposledy v nemocnici, Smoljak mu řekl, že v poslední době zažil dvě velké radosti - vítězství českého hokejového týmu na mistrovství světa v Německu a to, jak dopadly volby. 

Politování nad jeho úmrtím dnes vyjádřili také bývalý prezident a Smoljakův přítel Václav Havel či předseda Strany zelených, kterou Smoljak podporoval, Ondřej Liška. Osobnosti, které na Smoljaka dnes vzpomínaly, se shodly, že byl nejen skvělý umělec, ale i vynikající člověk.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP