Národní divadlo Brno do nové sezóny 2017/2018


Janáčkovo divadlo foto NDBPo úspěšné minulé divadelní sezóně vstupují soubory ND Brno do nové s řadou zajímavých titulů i pozoruhodných akcí. Letošní sezóna bude zvlášť náročná již proto, že je nutno vyrovnat se s komplikacemi, které přineslo uzavření Janáčkova divadla. V budově probíhá náročná, ovšem nezbytná rekonstrukce, která potrvá celou sezónu.

 

 Janáčkovo divadlo je scénou pro soubory operní a baletní, které jsou tak nuceny „hostovat na sesterských scénách". I za ztížených podmínek však diváci nepřijdou zkrátka a mohou se těšit na premiérová představení. Oba soubory budou hrát na scéně Mahenova divadla, kde má domovské právo činoherní soubor, také v Redutě, a zcela netradičně v pavilonu P na brněnském výstavišti.

Mahenovo divadlo foto NDBPro příznivce baletu nejen z Brna a okolí může být velmi atraktivní pozvánkou představení „4 Elements" (premiéra 9. března 2018). Velký loňský úspěch „Petite Mort" zajistil baletu NdB uvedení dalších choreografií geniálního Jiřího Kyliána. Budou jimi „Falling Angels" a „Sarabande". Další výjimečnou osobností choreografie, která se v Brně představí, je Nacho Duato. Uvedena bude jeho „Gnawa". Představena bude i nová choreografie Lukáše Timuláka. Tančí se na hudbu J. S. Bacha, Stevea Reicha a dalších. Z řady dalších akcí třeba upozornit alespoň na „Tanec EXPO 2018" (25. 5. – 16. 6.). Balet NdB oslaví 100. výročí vzniku Československého státu touto mimořádnou taneční událostí. V rámci 25. ročníku festivalu „Tanec Brno" proběhne přehlídka nejvýznamnějších baletních souborů šesti dnešních států, které vznikly po rozpadu Rakousko-Uherska jako nástupnické, nebo se jako jejich součást později v samostatné státní útvary zformovaly. Současně se slaví také sto let Baletu NdB.
Opera zahájí v Redutě (15. 9. 2017) „Pravidly slušného chování v moderní společnosti". Představení mladých renomovaných umělců: skladatele Michala Nejtka a režiséra Jiřího Adámka vzniklo přímo pro soubor Janáčkovy opery NdB. Ze zajímavé, pro publikum přitažlivé nabídky, vzpomenu alespoň „Pikovou dámu" P. I. Čajkovského (17. 2. V Mahenově divadle). V roli Heřmana se představí sólista Národního divadla Běloruska a Velkého divadla v Moskvě Eduard Martynyuk spolu s italským tenoristou Gianlucou Zampierim.
Třebaže datem konání přesahuje do sezóny další (22. 11. 8. 12. 2018), je na místě upozornit, že v plné přípravě je 6. ročník prestižního bienále „Mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno". V republice jako jediný prezentuje inscenace zahraničních operních souborů. Jeho renomé a mezinárodní ohlas se s každým dalším ročníkem zvyšuje.
Činohra přichází do nové sezóny s širokou a pestrou nabídkou, v níž má místo klasika domácí i světová v kontrastu se současnou divadelní progresí. Přichystáno je devět premiér. Tou první v režii uměleckého šéfa činohry Martina Františáka (22. 9.) je „U kočičí bažiny" Mariny Carr. Následuje česká premiéra současného evropského „hitu" Ferdinanda von Schiracha „Teror" (13. 10.). Porotci, na jejichž hlasování bude záviset verdikt hraničního případu s nejednoznačným řešením, se stanou sami diváci. Režii má ředitel NdB Martin Glaser. Následují další atraktivní tituly. Připomenu alespoň „Zázrak v Černém domě" brněnského autora Milana Uhdeho, která v Brně kupodivu dosud uvedena nebyla. Hraje se v rámci cyklu „Spílání Brnu".
K oslavám stého výročí založení samostatné republiky připravila činohra projekt „České snění". Nepůjde jen o divadlo, ale mezioborové průniky do české povahy, platformu k zamyšlení i k diskusi o národní povaze, touhách i úzkostech.
Symbolickou vstupní branou činohry NdB do roku české státnosti 2018 je soutěž o původní české drama „Audience českých her" pod záštitou paní Dagmar Havlové. Původní dramatické texty možno zaslat elektronicky nejpozději do 5. října letošního roku na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Bližší informace o soutěži, stejně jako o všem, co Národní divadlo Brno připravuje pro příští sezónu na www.ndbrno.cz .

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP