Cirk La Putyka překročí hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem


Isole. Foto: Cirk La PutykaJako svoji první premiéru letošního roku uvede soubor Cirk La Putyka 11. února v trutnovském polyfunkčním divadle UFFO inscenaci Isole.Režie se ujal Maksim Komaro, umělecký šéf finského souboru Circo Aereo, který s Cirkem La Putyka v minulosti vytvořil již tři úspěšná představení – Slapstick Sonata, Play a Batacchio. Tentokrát se do hlavní role dostanou ti, kteří doprovází projekty souboru od samého počátku, ale obvykle stojí v pozadí – hudebníci. Inscenace Isole, na které se velkou měrou koprodukčně podílí i hostující prostor UFFO, tak bude postavena z větší části na hudbě, z menší pak na novém cirkusu, tanci a fyzickém divadle.

Kmenoví hudebníci souboru – Jan Balcar, Andrej Rády, David Hlaváč / Adam Novotný, Veronika Linhartová, Valentin Verdure, Zbyněk Šporc a Anna Schmidtmajerová – budou překračovat hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem. Původní hudbu složili společně všichni účinkující. Po dvou premiérách v Trutnově uvidí Isole v březnu a květnu i diváci domovské pražské scény Jatka78.

"Co Cirk La Putyka v posledních deseti letech nevyužil na maximum? Muzikanti v inscenacích většinou nejsou jen hudebníky, jsou mnohdy součástí pohybových choreografií a hereckých scén. Proto bylo smysluplné jim dát prostor a vytvořit projekt, jehož hlavní složkou bude právě hudba. Isole by měl být takový zvukový nový cirkus," vysvětluje principál souboru Rostislav Novák ml. “Během inscenace budete mít pocit, že sledujete akrobaty létající vzduchem, přitom se ale budete dívat na muzikanty, kteří překračují hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem. V Isole se budou střídat jak sólová vystoupení, tak společné skladby a choreografie," líčí.

Název Isole vychází z italského termínu pro ostrovy, ale v širší rovině v sobě nese i odkaz na báseň No Man Is an Island od Johna Donnea, jež se stala režiséru Maksimu Komarovi volnou inspirací. "Tento verš se dotýká mnoha věcí, které jsou přítomné v dnešním světě: individualismus, strach z odlišného a nedostatek společné zodpovědnosti. V Isole vlastně nevystupuje kapela, ani nějaký stálý soubor. Spíše zde máme souhrn jednotlivců, kteří spolu strávili hodně času s cílem spojit své dovednosti a vlastní osobnosti," říká režisér.

Při vzniku představení se s hudebníky zaměřil na pohyby, které provází hra na hudební nástroje. "Tímto postupem vznikly nové nápady. Některé věci, které jsme našli, jsou zábavné, některé pak poetické," doplňuje. "Isole bude k dívání i poslouchání. Isole je divadelně-hudební představení se silnými odkazy na postupy nového cirkusu," uzavírá.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP