Hru Tankreda Dorsta o lásce a manipulaci uvede Klicperovo divadlo


Jako pátou premiéru letošní sezony uvede Klicperovo divadlo ve Studiu Beseda drásavý milostný příběh Tankreda Dorsta Fernando Krapp mi napsal dopis. Režie se ujal Jan Holec.

Fernando Krapp napsal dopis, Klicperovo divadlo. Foto: archiv divadla

 

„Fernando Krapp mi napsal dopis“. Titul dramatu a zároveň první věta hry. Věta, upozorňující na jisté psaní, které obdržela krásná dcera chudnoucího otce. Ten dopis jí poslal Fernando Krapp, bohatý muž s tajemnou minulostí, a oznamuje v něm, že si ji vyvolil za manželku…

Kdo je Fernando Krapp? Muž stejně uhrančivý, jako nesnesitelný, muž s tajemnou minulostí a obrovským majetkem, muž silný, majetnický, krutý i milující. Muž, o němž je všeobecně známo, že dosáhne všeho, čeho si zamane. Tak to o sobě alespoň říká. Ale je tu ještě Julie. Krásná, navenek křehká, vnitřně silná, a především nenapravitelně romantická dcera zadluženého otce.

Má se stát odměnou za Krappovu finanční výpomoc. Jenže Fernandovi nestačí vlastnit, Fernando chce víc, chce lásku bezpodmínečnou. A také ji dokáže získat. Protipólem tvrdého manipulativního Krappa je potom bolestínský hrabě Juan Bordavella. Poetický mluvka a snílek, který ale s Julií manipuluje možná úplně stejně. Nebo ji stejně miluje? Jak ven ze života, který se stává peklem? A jak nemilovat bezcitné lidi, kteří si bolestí bližních zahřívají svá ledová srdce?

„Sledujeme pokus o hledání pravdy z pohledu diváka, stejně jako pokus o hledání životní pravdy postav samotných. A především dramatický příběh o lásce a manipulaci. O osudovém vztahu dvou lidí, vztahu nepochopitelném, možná nezdravém, ale rozhodně pro všechny zúčastněné jediném možném. O vztahu, který všechno dává a zároveň všechno bere,“ říká dramaturgyně Jana Slouková.

Svého Fernando Krappa napsal Tankred Dorst ve spolupráci se svou životní a pracovní souputnicí Ursulou Ehler v roce 1992. Inspirací mu přitom byla novela španělského spisovatele Miguela de Unamuno z roku 1916 Celý muž. Z vášnivého příběhu tohoto významného představitele španělské literatury převzal Tankred Dorst kostru děje, základní téma i postavy.

Přidal však svůj specifický stylizovaný jazyk a dramatickou stavbu narušil svými typickými komentáři. Cíleně tak narušuje očekávání diváka a v průběhu celé hry ho nechává na pochybách, kde leží nebo neleží pravda. Posílil tím samotné téma manipulace a patologii celého vztahu, který spolu Julie s Krappem prožívají.

„Hra mě vždycky lákala svou interpretační nejednoznačností a detektivní strukturou. Tematicky mě nejvíce zajímá manipulace slovem a manipulace slova. Jak je pravda křehká a jak se dá jako drahokam otáčet a nahlížet z různých úhlů,“ podotýká režisér Jan Holec.

Světová premiéra se uskutečnila v roce 1992 v Akademietheater Wien. Ta česká proběhla ještě téhož roku v režii Petra Lébla v Divadle Labyrint, a poté se inscenace Fernando Krapp mi napsal dopis stala základním kamenem repertoáru Divadla Na zábradlí. V tomto obsazení se v režii Petra Lébla objevil Bořivoj Navrátil jako Krapp, Jorga Kotrbová jako Julie a Martin Myšička coby Hrabě. Od té doby se na česká jeviště opakovaně vrací.

V Klicperově divadle hraje titulní roli Fernanda Krappa Jan Sklenář, jeho ženu Julii ztvárňuje Sára Venclovská, v roli Krappova protipólu, hraběte Juana, se představí Jakub Tvrdík. Další role hrají Jiří Zapletal a Jan Bílek. Scénu i kostýmy vytvořil Jozef Hugo Čačko, autorem hudby je David Hlaváč. Premiéra se uskuteční 23. března ve Studiu Beseda.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP