Divadelní festival Dream Factory Ostrava uvede divácky úspěšná představení


Od 29. května do 3. června se v Ostravě uskuteční 11. ročník festivalu Dream Factory. Diváky čekají tři představení Divadla roku – pražského Divadla pod Palmovkou, do Ostravy zavítá také Divadlo Na zábradlí, Dejvické divadlo, Národní divadlo Praha a další.

Představení Divadla pod Palmovkou Pusťte Donnu k maturitě! Foto: archiv Dream Factory Ostrava

 

Festival slavnostně zahájí Divadlo pod Palmovkou s komedií Pusťte Donnu k maturitě! Autorská inscenace Tomáše Dianišky inspirovaná kultovním seriálem Beverly Hills si utahuje z model pop kultury a trefně a s humorem odhaluje zákruty dospívání.

Uměleckými záštitami a tvářemi festivalu jsou letos herci Tereza Dočkalová a právě Tomáš Dianiška. „Tomášovy inscenace se na našem festivalu objevují pravidelně. Letos jsme se rozhodli věnovat mu jednu z dramaturgických linií. Kromě zahajovacího představení bude na programu také jeho bizarní kabaret na motivy stejnojmenného kultovního blogu Poslední důvod, proč se nezabít,“ říká ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

„V rámci Ostravské sekce pak bude uvedena také jeho úspěšná inscenace Transky, body, vteřiny, která je od prvního uvedení v Divadle Petra Bezruče stále beznadějně vyprodaná a komedie Viliama Klimáčka Komiks, kterou Dianiška režíroval v Komorní scéně Aréna,“ dodává Tomáš Suchánek.

Pražská Palmovka bude na festivalovém programu zastoupena ještě Shakespearovou komedií Něco za něco v režii polského režiséra Jana Klaty, která získala Cenu divadelní kritiky v kategorii Inscenace roku 2018.

Dejvické divadlo uvede autorskou inscenaci Petra Zelenky Elegance molekuly inspirovanou životem a objevy jednoho z nejvýznamnějších českých přírodovědců profesora Antonína Holého.

Pražské Divadlo Na zábradlí přiveze na festival inscenaci Mýcení v režii Jana Mikuláška, která získala cenu Josefa Balvína 2018. Kmotrovsky laděný výjev z relaxace mezi provozováním mafiánského řemesla hluboce věřících gangsterů v městských lázních pak nabídne inscenace Dobří chlapci, kterou se souborem Divadla Na zábradlí nazkoušel David Jařab.

Městská divadla pražská v Ostravě uvedou původní magickou detektivku Davida Drábka Kanibalky: Soumrak samců – svérázný pár vyšetřovatelů v ní ztvárňuje Vanda Hybnerová a Jiří Hána.

Slovenské Teatro Tatro přijede s tajemnou sci-fi inscenací Stalker. Odehraje ji v Dolní oblasti Vítkovice a herci v ní diváky provedou lokalitou poznamenanou návštěvou mimozemské civilizace, kde neplatí fyzikální zákony a v každém jejím koutě číhá smrtelná past.

V nevšedních kulisách Dolu Hlubina bude uveden také společný projekt otce a syna Prachařových Život s krajtou, projekt divadelní skupiny Lachende Bestien v koprodukci s Městskými divadly pražskými Nepřítel lidu nebo Soukromé rozhovory – Bergmanovské variace na téma manželství a ztráty víry s Lucií Trmíkovou, Martinem Pechlátem a Aloisem Švehlíkem.

Festival slavnostně zakončí opera Sternenhoch Národního divadla Praha. Hudba Ivana Achera a režijní vedení Michala Dočekala si vysloužily ocenění Inscenace roku 2018 v anketě Divadelních novin.

Návštěvníci festivalu budou moci po skončení vybraných představení zůstat v hledišti a zúčastnit se krátkých a neformálních debat s herci, čekají je také koncerty a další doprovodný program. Organizátoři připravují také Dětský den na Hlubině a pruty na již tradiční opékání špekáčků ve stínu ostravských těžních věží.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP