Frankofonní dramatici míří do Prahy na festival Sněz tu žábu


V pátek 10. května 2019 začne v pražském Studiu ALTA festival Sněz tu žábu, který se už pátým rokem snaží představovat českému publiku to nejzajímavější ze současného frankofonního divadla a dramatiky. Letos dorazí do Prahy dramatik a spisovatel Olivier Sylestre, francouzská autorka a básnířka Laura Tirandaz či herecký soubor Collectif OS’O s režisérem Davidem Czesienskim.

Představení Timon/Titus od Collectif OS’O. Foto Pierre Planchenault

 

Mladý autorský kolektiv Collectif OS’O představí na festivalu v české premiéře inscenaci Timon/Titus, ve které se zabývá vážně i zábavně tématem dluhu: ať už se jedná o finanční krizi v EU nebo napjaté emoce s prarodiči; dluh ale vzniká i vůči Shakespearovi, po jehož dvou hrách se inscenace jmenuje. Atmosférou se hra podobá třeba filmu Rodinná slavnost,“ podotýká šéfdramaturgyně festivalu Linda Dušková.

Čeští režiséři Ian Mikyska a Jiří Hajdyla pak uvedou dva nové frankofonní dramatické texty: experimentální scénickou báseň Namaran dramatičky a herečky Laury Tirandaz a poetickou retro komedii Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí Kanaďana Oliviera Sylvestra. První kanadský autor v historii festivalu získal za svou dramatickou prvotinu La beauté du monde prestižní Prix Gratien-Gélinas i nominaci na Cenu Generálního guvernéra, ve finálovém výběru nejvýznamnějšího kanadského literárního ocenění se ocitly i jeho nejnovější povídky Noms fictifs.

Další tři hry budou představeny v rámci Čerstvých jednohubek, které budou spolu s navazující diskuzí s autory a pozvanými českými dramatiky a odborníky věnovány tématu teenagerů v dramatických textech pro dospělé.

Po celou dobu festivalu bude k vidění výstava vzniklá z uměleckého projektu Korespondence, v němž si česká a francouzská umělkyně, které se nikdy se neviděly a navzájem si nerozumí, vyměňují dopisy, audionahrávky či fotky.

Proběhne i divadelně-ilustrátorská „freska“, dva koncerty, masterclass s ředitelkou partnerské francouzské kulturní instituce Anis Gras Catherine Leconte či tvůrčí ateliér s režisérem Jankem Lesákem věnovaný tvorbě příběhu. Na úvod festivalu se symbolicky uskuteční i rychlokurzy francouzské a české konverzace, slavnostní zahájení pak doprovodí francouzský raut.

Všechny akce festivalu jsou tlumočené nebo s titulky a přístupné v češtině i ve francouzštině, část programu je zdarma. Více ZDE

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP