Divadlo na Zábradlí připravuje novou sezónu


sezona-malaDivadelní sezóna s názvem „Čí je to město?" je připravována divadlem na Zábradlí pro sezónu 2011/12. Inspiraci přinesla stejnojmenná výstava, která se uskutečnila v Karlin studios 3. - 16. 3. 2011 pod kurátorským vedením Milana Mikuláštíka. Výstava se zabývala urbanizací Prahy, ale i pasivitou veřejnosti či překotnému prodeji pozemků developerům. Divadlo na Zábradlí by rádo navázalo na toto ošemetné téma v obecnější a širší rovině. Nová sezóna se představuje s několika podtituly: „Město jako místo spolužití různých skupin lidí, různých osudů a různých životních příběhů. Město, které je někým řízené, ale z vůle lidí, kteří v něm žijí. Město, které není odcizeným a nepřátelským územím. Město jako domov, který má vizi."

Divadlo uvede čtyři světové premiéry. První hra Jiřího Pokorného Domov můj bude doplněna bohatým doprovodným programem. Jiří Pokorný je dramatik a divadelní režisér. Vystudoval režii na DAMU, v letech 1993-1997 byl režisér a umělecký šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem. V Národním divadle režíroval hry tísněná 22 (2003), Prvotřídní ženy (Top Girls) (2004), Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové (2005). Je také autorem divadelních her Taťka střílí góly (1997), Odpočívej v pokoji (1998) a Milada (premiéra v květnu 2007 v DNZ).

Další inscenace na téma „Čí je to město" je možné vidět v rámci Eliadovy knihovny nové generace (EKnG). Do divadelního souboru patří herci jako Pavel Liška, Zdena Hadrbolcová a Petr Čtvrtníček. Snad i na jejich herecké výkony se návštěvníci budou moct těšit. Každá poslední sobota v měsíci bude patřit vybraným osobnostem, jejichž životy probíhají v některé městské části. Setkání bude probíhat v zadním foyeru a budou obohacenou o fotografickou či filmovou projekci nebo hudební doprovod. Prvním hostem je 24. září akademický architekt David Vávra. Jeho životem ho provází městská část Braník. Další setkání budou s Jaroslavem Rónou, Jiřinou Šiklovou, Františkem Skálou nebo Vlastimilem Třešňákem.

Fotografické výstavy o Praze
Na začátku každého měsíce budou v Café Baru Divadla Na zábradlí představeny nové fotografické výstavy vždy uvedeny vernisáží. Společným tématem je opět město Praha. A to nejen její historie, ale především život v metropoli. Chybět nebude ani úvodní slovo. Vernisáž fotografií Igora Chmely se uskuteční již 5. září. v 16.00 v kavárně Divadla Na zábradlí. Další výstavy budou od autorů Bohdana Holomíčka, Josefa Ptáčka, Petra Našice, Jana Dvořáka.

Úspěšné inscenace ze sezóny 2010/2011
Minulá divadelní sezóna byla hledáním společné řeči mezi jednotlivými připravovanými tituly, které se různými způsoby zabývají spásou či nadějí lidské duše. I v sezóně nadcházející divadlo bude hrát některé úspěšné inscenace z minulého roku. V první hře „Nebe nepřijímá" jde o spor civilizace a matky přírody. Lidstvo si chce podmanit přírodní zákony i samotnou přírodu, která se samozřejmě brání. A jednou za čas lidem ukáže svojí sílu. V inscenaci „Spací vady" jsou hlavní hrdinky ženy, které v meziprostoru nebe a země zrekapitulovávají všechny role, které ve svém životě hrály. Různorodost jejich životů manželek, milenek, matek a spisovatelek překvapuje. Proč a za jakou cenu podstupovaly úskalí různosti života?
V poslední hře sezóny Česká válka je ve středu zájmu česká historie A to především krušná doba po únoru 1948. Třetí odboj vyzýval k protistátním a nezákonným činům, jejichž konání mělo pro účastníky neblahé následky. Nebe si však samo určilo, koho přijme a koho ne.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP