Mezinárodní festival Nultý bod 2011


plakát_nultý_bodFestival se uskuteční ve dnech 18. - 24. července 2011 s podtitulem „Všichni jsme blázni nebo klauni." Jedná se o netradiční klaunerii a pouliční divadlo. Mezinárodní festival Nultý bod v roce 2011 bude hostit klauny a skupiny zabývající se žánrem fyzického divadla. Festival Nultý bod se poprvé konal v roce 2008. Vznikl z hladu po jiných divadelních žánrech. Specifickým rysem je snaha o propracovanou dramaturgii a kritický výběr účinkujících.

V letošním roce přijedou umělci Nola Rae z Anglie, Paulo Nani z Itálie, BlackSkyWhite z Ruska, The Bladder Cirkus Company z Maďarska, Spitfire Company a Teatr Novogo Fronta. Letošní ročník je ve znamení širší spolupráce s mezinárodním festivalem Za dveřmi. Vyvstal tedy společný projekt „Za dveřmi je nultý bod," který je spojením obyčejného s neobyčejným. Celá akce proběhne během několika červencových dnů. Poslední novinkou je připravovaný komponovaný večer, kdy během jednoho večera vystoupí klauni z celého světa v čele s legendární klaunkou Nolou Rae. Festival se bude konat v Divadle v Celetné, na Staroměstském náměstí, Náměstí Míru, Ovocném trhu, Náměstí Republiky.

Asi nejzajímavějším bodem festivalu bude ojedinělá show, při které bude na náměstí Míru hořet. Projekt Spitfire Company a Paláce Akropolis propojuje site specific, taneční a hudební show, fenomén bubenických stomp a složku street artu. Velkolepá akce se uskuteční na náměstí Míru 24. 7. 2011 v 17:30. Na náměstí vjede staré hasičské auto přetvořené sochařem Lukášem Raisem na multifunkční divadelní scénu. Několik umělců včele s pěti tanečníky, rozehrávají svůj příběh, který je inspirovaný „Kvílením Alana Ginsberga." Hlavní dominantou celého projektu je hasičské auto, které dnes již patří mezi veterány. Automobil se díky všemožným úpravám stal jedním velkým hudebním nástrojem. Po stranách automobilu na speciálně vytvořených plošinách zahrají dva profesionální bubeníci. Na střeše bude poté místo pro DJ Matouše Hekela. Zadní část vozu je uzpůsobena kreacím tanečníků.
Umělecký šéf a dramaturg festivalu Petr Boháč pro ČT24 uvedl: „Chceme objevovat nové lidi, kteří už ve světě něco znamenají, ale v Čechách je nikdo nezná. Zároveň chceme přivážet legendy fyzického, tanečního, loutkového, vizuálního divadla a samozřejmě divadla mime. Rozdíl českého publika proti německému nebo polskému je diametrální. Neumíme to ještě číst, nejsme zvyklí na to chodit."
Do budoucna organizátoři plánují festival přetransformovat v laboratorium, kde se budou setkávat umělci ze všech odvětví. V rámci celé akce budou připraveny přednášky, workshopy, odborné diskuse a představení. Festival Nultý bod si klade za cíl glosovat současné problémy s kritickým přístupem a jemným absurdním humorem. Předprodej vstupenek je v divadle Celetná. Cena plného vstupného je 250 Kč, zlevněné vstupné pro studenty a důchodce je pak 180 Kč.

Společný program Za dveřmi je Nultý bod

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP