Hradozámecká noc


KarlstejnV sobotu 3. září 2011 od 18h odstartuje v pořadí druhá česká Hradozámecká noc. Od sobotního večera do ranních hodin v neděli otevře své brány všem příznivcům hradů a zámků množství státních i soukromých památkových objektů. Pro návštěvníky budou připraveny noční prohlídky, divadelní představení, happeningy, koncerty a mnoho dalších kulturních akcí. Akce bude probíhat ve všech krajích České Republiky. Do projektu jsou zapojeny například hrad Karlštejn, Benešov nad Ploučnící, Rožmberk, Točník a další.

Karlštejn slibuje bohatý doprovodný program. V průběhu noci vystoupí jazzový saxofonista Štěpán Markovič, Pavel Vítek a celý večer bude moderovat Aleš Cibulka. Zámek Loučeň má v plánu taktéž velmi pestrý program v duchu zábavného školení, které se protáhne až dlouho po půlnoci. Vyškolí Vás tu z marxismu - leninismu. Po lekci si dáte pivo, opečete u táboráku buřty a zúčastníte se náboru spartakiádních cvičenců. Tahle noc vrátí vše humorné a občas trochu absurdní z let nedávno minulých, to neveselé se zde raději nebude připomínat. „Na Hradozámeckou noc na Loučeni nikdy nezapomenete, tak jako jste dosud nezapomněli na Milouše Jakeše," píší na svých web stránkách organizátoři. Zámek Mníšek pod Brdy nabídne prohlídky s andělem, které jistě potěší ty nejmenší návštěvníky. Zámek Konopiště připravil i noční prohlídky zámeckých skleníků. Na každém zapojeném památkovém objektu bude mnoho k vidění. Akci lze srovnat s „Nocí kostelů" nebo „Muzejní nocí," s tím rozdílem, že zde se skoro všude platí vstupné.

Vlajkovou lodí loňského ročníku byl zámek v Hořovicích. Proměnil se v multižánrové hudební a divadelní pódium. Zámecké prostory ožily nočním rejem, počínaje nádvořím a parkem, přes sály, komnaty, kapli a expozice. Byli zde hudebníci Yellow Sisters, kytarista Zdeněk Bína, Jan Matěj Rak, Jan Ponocný, houslista Michael Hejč, sopranistka Karolína Žmolíková nebo třeba mužský vokální kvintet Hlasoplet a řada dalších. Na zámku Žleby se konaly šermířská vystoupení. Hned po soumraku se zámek otevřel návštěvníkům, připravil netradiční prohlídky s bohatým doprovodným programem zahrnující šermířské souboje, hudebníky a tanečníky oděné do renesančních kostýmů. Oheň vzplál v zámecké kuchyni a nabídl návštěvníkům ochutnávku z jídel napříč staletími. Záštitu nad celou akcí převzal Národní památkový ústav.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP