Kašpar na Kašperku


HamletNezávislý divadelní spolek Kašpar vznikl v roce 1990. Stačil uvést 78 premiér. Sídlí v Divadle v Celetné. Pracují zde tři kmenoví režiséři, kterými jsou Jakub Špalek, Filip Nuckolls a Alexandr Minajev a zhruba 30 herců. Ročně spolek odehraje 350 představení a nazkouší 3 až 4 premiéry. I letos Kašpar opět vyrazí na hrad Kašperk, jako obvykle začátkem srpna. Letos to bude s představeními Hamlet a Richard III. Obě tyto hry už měly v Praze derniéru. Teď je poslední možnost k jejich zhlédnutí a navíc v tak krásném prostředí středověkého hradu Kašperk, který leží v blízkosti kašperských hor.

Hrad Kašperk byl založen Karlem IV. pro zajištění ochrany zemské hranice s Bavorskem. Druhým cílem panovníka byla snaha o ochranu zlatonosné oblasti Kašperských Hor a obchodní komunikace zvané Zlatá stezka. Ta spojovala Čechy s Bavorskem a dále s vyspělými oblastmi západní Evropy. Ve druhé polovině 15. století přešel hrad Kašperk do držení rodu Šternberků ze Šternberka.

Vstupenky na představení je možné zakoupit v pokladně Divadla v Celetné nebo přímo v pokladně hradu Kašperk kdykoliv během otevírací doby objektu. Cena vstupenky je 265,- Kč. Organizátoři upozorňují na nutnou časovou rezervu, která je nutná pro přesun od parkoviště k hradu. Od 9. do 11. srpna bude na programu Richard III. a 12. - 14. srpna, Hamlet. Hra Richard III. má podtitul „Koně, koně, království za koně! Vzestup a pád krvavého krále..." Délka představení je 2,40 h a má za sebou ji 247 repríz. Hra Hamlet je tradiční, držící se předlohy. Ta má za sebou 113 repríz.

Kašpar se pokouší o zpřítomnění klasických her, jako jsou Richard III. a Hamlet. Můžeme považovat za úspěšnou i jeho vlastní tvorbu, což jsou Růže pro Algernon, Claudius a Gertruda. Další nezanedbatelnou součástí repertoáru je i uvádění her současných autorů Černé mléko, Don Juan v Soho, Kodaň, Helverova noc. Program obohacují i malá noční představení a pohádky pro děti. Specialitou spolku jsou májové, vánoční a v poslední době i letní speciály. Vedle zájezdů po celé republice pořádá přehlídky typu „Kašparův jihočeský výlet" a „Kašparův ostravský týden". Letní scéna se tradičně přesouvá na již zmíněný hrad Kašperk a také vodní tvrz ve Vlksicích.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP