Česká improvizační liga


ImproligaImproliga pořádá zápasy v divadelní improvizaci. Cílem utkání není se mezi sebou vyřadit, ale navzájem vytvořit ojedinělé představení. Diváci, kteří mohou celou akci sledovat, tak jakýmsi způsobem doplňují atmosféru představení, které je víc než interaktivní. Zápasy v improvizaci vycházejí z improvizovaného divadla. Zde ovšem mezi sebou soutěží dva týmy. Všechno je promyšlené a připravené. Herci na turnaje v improvizaci trénují mnoho dnů, ve výsledku několik let. V ČR tento druh zábavy není příliš známý, i když liga funguje již 10 let, ve světě má větší oblibu než u nás.

Historie zápasů v improvizaci spadá do konce sedmdesátých let, kdy se ve francouzském Quebecku konaly první improvizační turnaje. Její zakladatelé, Yvon LEDUC a Robert GRAVEL se nechali inspirovat hokejem a převzali kluziště s mantinely, ale bez ledu, pruhované dresy a čas rozložený do třetin. Improvizátoři i diváci tak mohou zažít napětí, neopakovatelnou atmosféru a neočekávané zvraty v "přímém přenosu". Turnaje v improvizaci rychle přešly přes Atlantik a dnes se hrají ve všech frankofonních zemích. Ve Francii, v Belgii, ve Švýcarsku, ale taky v Maroku, ve Španělsku, v Itálii a v Německu.

Česká Improvizační Liga převzala základní herní prvky zámořských impro turnajů. Řídí se výhradně pravidly a formou ustanovenou jejími kanadskými zakladateli, jež se dodržuje i u mezinárodních turnajů v improvizaci.
Všechno má svůj pevný řád. Při turnaji je přítomen rozhodčí, dva pomocní rozhodčí, konferenciér a muzikanti, který dolaďují atmosféru celé akce. Nedílnou součástí jsou také diváci, kteří mohou vyjadřovat, jestli se jim představení líbí nebo naopak. Je možné využít „pantofle." Pantofle slouží k vyjádření nespokojenosti s výrokem rozhodčího nebo jeho pomocníků, v krajním případě s improvizací či ještě hůře se samotnými hráči. "Pantofle se hází do kluziště, nikdy ne na herce," upozorňují organizátoři. Publikum dále dostane dvoubarevnou hlasovací kartičku. Na konci každé hry diváci zvednou kartičku čelem k rozhodčímu, tak aby byla vidět barva týmu, kterému chtějí dát svůj hlas.

„Improligu" bylo možné o víkendu vidět na festivalu Jiráskův Hronov. Jednou s akcí Improligy je také „Improtřesk." Prezidentka české improvizační ligy Jana Machalíková v rozhovoru pro web Jiráskova Hronova to uvedla slovy: „Miloš Maxa v Lužánkách (Středisko volného času, Brno) společně s Láďou Kardou z Improligy zorganizovali setkání všech improvizačních týmů, abychom se seznámili. Za těch deset let jsme neměli kompletní přehled o tom, kolik nás vlastně je. Navzájem jsme se s některými neznali, tak jsme se sjeli všichni do Brna. Bylo to obrovské a musím říct, že od té doby se různé týmy začaly navštěvovat. Brňáci jeli do Prahy, Pražáci do Pardubic... Takže Improtřesk splnil svůj účel, že jsme se poznali a začali spolu hrát. A týmy, které se do té doby nesetkávaly s nikým, viděly vyšší úroveň jiných týmů a začaly pořádně trénovat." Organizátoři by rádi v příštích letech zorganizovali Improslety, srazy středoškoláků, kteří se zabývají tímto uměním. Což se zatím příliš nedaří, ale v budoucnu se to jistě povede. Loni se již konal nultý ročník této jedinečné akce.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP