Otto a Jiří Bubeníčkovi v Praze nevystoupí


BubeníčkoviNárodní divadlo oznámilo, že vystoupení baletních mistrů dvojčat Otty a Jiřího Bubeníčka musejí být zrušená. Důvodem je zlomená ruka Otty Bubeníčka. Vystoupení měla být v rámci World Ballet Tour 2011 2. a 3. září 2011 v historické budově Národního divadla. O náhradním termínu se jedná. Před nedávnem mělo jejich vystoupení velký úspěch, když se představili českému publiku na renesančním zámku Velké Losiny. Otto a Jiří Bubeníčkovi jsou jednovaječná dvojčata. Otto je prvním sólistou souboru Hamburg Ballett a Jiří je prvním sólistou baletního souboru v Drážďanech.

Otto se kromě tance věnuje komponování hudby k baletům, navrhování kostýmů a scénografii. Jiří Bubeníček zase tvoří mimo jiné choreografie. Pro pražskou Laternu magiku navrhl v roce 2002 dvě části představení Graffiti (hudba Peter Gabriel, Philip Glass). Také se může pochlubit 2. cenou na mezinárodní baletní soutěži ve Varně za choreografii Made on Earth na hudbu Ch. Zehndera.

Dvojčata se narodila 7. 10. 1974 v Polsku do artistické rodiny Bertisů. Oba studovali na pražské konzervatoři a už během studií získali mezinárodní ocenění (Prix de Lausanne 1992). V roce 1993 se stali členy Hamburského baletu. Jiří ztělesnil titulní role v baletech Johna Neumeiera, Matse Eka, Natálie Makarovové. John Neumeier pro něj vytvořil několik rolí: Hanse v baletu Undine (1994), Trepljova v Rackovi (2002) a zejména si získal publikum rolí geniálního tanečníka Nižinského (Nijinsky, 2000). V roce 2002 obdržel ocenění Benois de la danse za roli Armanda Duvala v Dámě s kaméliemi. České publikum se sním mohlo seznámit v roli Oberona ze Snu noci svatojánské , když Hamburský balet hostoval v ND v Praze v roce 2000. Stejný rok se také představil na tanečním koncertu Hvězdy nové generace i se svým bratrem Ottou. Jiří od roku 2006 působí jako první sólista baletu SemperOper v Drážďanech.

Otto Bubeníček uplatnil své herecké přednosti v choreografii George Balanchina Téma a variace, v roli Prince v Prokofjevově Popelce nebo Rytíře Des Grieux v Dámě s kaméliemi. John Neumeier pro něj vytvořil roli Trigorina v Rackovi na hudbu Dmitrije Šostakoviče a svěřil mu role Zlatého otroka a Fauna v představení Nijinsky, se kterým hostoval spolu se svým bratrem v pařížské opeře v roce 2003. V roce 2006 ve spolupráci s Janou Pulkrábkovou se Otto představil jako režisér krátkým filmem Nocturnal Ecstasy, pro který ještě vytvořil partituru. Ve filmu zastával také hereckou úlohu a byl vedoucím střihu. V současné době působí též jako pedagog v rámci světových Masterclasses pro mezinárodní soutěže.

„Ve světě jsou jejich představení, ve kterých podávají oslňující taneční výkony po boku nejlepších primabalerín, beznadějně vyprodaná a žádaná," vyjádřil se v minulosti šéf českého baletu Petr Zuska. V minulých letech je diváci mohli vidět na Pražském jaru 15. a 16. května 2009. Pozváni do Prahy byli již v roce 2008, ale tenkrát musela být představení opět zrušená, kvůli zranění jednoho z nich.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP