Národní divadlo začíná novou sezónu


Národn_divadloScény národního divadla připravily pro nadcházející sezónu nová představení i osvědčenou klasiku. Národní divadlo uvede dvě baletní premiéry, čtyři operní premiéry a osm premiér činoherních.

Nová sezóna je poznamenaná výraznou změnou a to je sloučení Státní opery Praha a Národního divadla. To znamená, že dojde k vybudování jednoho baletního souboru a jednoho souboru operního se dvěma orchestry a dvěma sbory.

„Až do konce této sezóny to diváci zaregistrují jen stěží, neboť divadelní sezóna v obou institucích proběhne ještě odděleně, i prodej vstupenek bude stejný jako doposud. Až teprve v sezóně 2012/2013 dojde k výraznějším změnám v naší komunikaci s divákem," říká Ondřej Černý, ředitel Národního divadla, v rozhovoru pro zářijové číslo časopisu ND. „První vlaštovkou těchto změn bude podoba předplatného na sezonu 2012/2013, kterou představíme v jarních měsících příštího roku," dodává.

První operní premiérou bude nové nastudování tradiční opery Antonína Dvořáka Jakobín. Hudebního nastudování se ujal šéfdirigent orchestru Tomáše Netopil a režie Jiří Heřman. 14. ledna 2012 uvede ND světovou premiéru díla Marka Ivanoviće Čarokraj. Dílo je inspirované oblíbeným románem anglického spisovatele Geralda Durrella Mluvící balík. V české premiéře bude dále připravena opera Gloriana jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Benjamina Brittena. Opera pojednává o komplikované lásce Alžběty I. k Robertu Devereuxovi, hraběti z Essexu. Královna ačkoli ho velice miluje, odsoudí ho k smrti. Hraje plná rozporuplných citů, kdy se královna musí rozhodnout, jestli bude milující ženou nebo pevnou vládkyní. Pro fanoušky opery budou připraveny i koncerty, na kterých vystoupí Magdaléna Kožená a Eva Urbanová.

ScénaCo se týče baletu, tak ND uvede večer Christophera Bruce, britského choreografa a umělce, který se v minulosti jako dlouholetý šéf zasloužil o zářivý rozkvět a nezaměnitelnou tvář slavného Ballet Rambert v Londýně. Dále bude uvedena česká premiéra Šípkové růženky, která je v novém nastudování dílem choreografa a režiséra Javiera Torrese. Věhlasný baletní titul s hudbou Petra Iljiče Čajkovskeho se po letech opět objeví v ND, ale v zcela novém kabátku.

Činohra představí premiéry her Ohrožené druhy, Král Lear, Deváté srdce, Enron, Figarova svatba, Má vzdálená vlast, Karla a Nosorožec. Národní divadlo nachystalo pestrou směsici představení, které překvapí zvučnými jmény i nečekaným zpracováním. Hry jistě uspokojí i toho nejnáročnějšího diváka. Všechny scény Národního divadla, včetně nově přiřazené Státní opery, budou mít, co nabídnout.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP