Jiří Suchý zahájí v Semaforu 53. sezónu


Divadlo SemaforZnámý textař, zpěvák, herec, hudebník, grafik, režisér i autor, Jiří Suchý připravuje premiéru swingového muzikálu „Hodiny jdou pozpátku," která už 21. září zahájí 53. sezonu Divadla Semafor.

Děj muzikálu „Hodiny jdou pozpátku" se odehrává v roce 1938 v jednom nočním podniku. Jedná se o zábavnou komedii plnou swingu. Bude to swing stylově trochu širší - swing třicátých a čtyřicátých let. V rolích zpívajícího tria Bobo Sisters bude k vidění Lucie Černíková, Karolína Gudasová a Ivana Korolová, barmana bude hrát Michal Stejskal, zpěváka Vizváryho Jiří Štědroň a pak nebudou chybět ani Jitka Molavcová s Jiřím Suchým.

JS a JŠKariéra J. Suchého začala pozvolně v roce 1944, kdy se poprvé objevil ve filmu. S bratem Ondřejem společně založili divadlo Na Zábradlí. Nějakou dobu se Jiří Suchý živil jako grafik, to v České televizi v pořadu Před půlnocí zdůvodnil slovy: „Grafiku jsem dělal, poněvadž jsem rád kreslil." V roce 1959 založil spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor, které úspěšně funguje dodnes a může se stále pochlubit vyprodanými představeními. Setkání s Jiřím Šlitrem bylo pro něj osudové, seznámil je Miroslav Horníček. K tomu v ČT Suchý dodal: „Zpíval jsem v takové obskurní vinárně Reduta, dnes je to nóbl jazzový klub, ale tenkrát to bylo hrozné. A tam chodil Miroslav Horníček a přivedl Jiřího Šlitra, který s ním spolupracoval. A ten mi řekl, mně se líbilo, co jste tady zpíval, a říkal jsem si, jestli bychom nemohli zkusit dělat něco původního." A tím začala slavná éra divadla Semafor.

Začátkem října oslaví Suchý osmdesátiny. Na tom, že se jich dožil, prý nemá zásluhu. "To se mi udělalo samo," řekl pro ČTK. Režisér Jiří Vondrák a Oskar Reif o něm natočili dokumenty. Tyto téměř hodinové snímky se objeví v den jubilea 1. října a pak 6. října vždy večer na programu ČT2. Podle Naděždy Rašilovové z tiskového oddělení České televize bude od 18. září vždy v neděli dopoledne na ČT2 uvedeno 14 dílů pořadu Grandsupertingltangl z roku 1969, ve kterém Jiří Suchý a Jiří Šlitr dokumentovali dějiny české písničky. V rámci Hudebních návratů se objeví dva díly věnované Suchému, a to 28. září a 5. října na ČT2.

Jiří Suchý "Na oslavy jsem alergický včetně těch narozeninových. A tak si udělám k jubileu koncert, jehož diváky budou především ti, kteří do Semaforu pravidelně chodí," uvedl jubilant pro ČTK. Na koncert pozval například profesora Pavla Pafka, Jiřího Grygara, Ludvíka Vaculíka, Adolfa Borna a Ivana Havla. Česká televize ho odvysílá ze záznamu 24. září na ČT1. Současně se na obrazovce objeví i legendární muzikál Kdyby tisíc klarinetů a o týden později hudební komedie Bylo nás deset."Škoda, že už mezi námi nejsou Arnošt Lustig, Pavel Dostál či Pavel Tigrid, kteří k nám často a rádi chodili," uvedl Suchý, který se muzikálem „Hodiny jdou pozpátku" vrátil do konce 30. let minulého století. Je nejen autorem libreta, ale i všech 23 písní, kterou současně s premiérou vyjdou na CD. "Mezi nimi zazní i operní árie, kuplet a country," dodala pro ČTK Jitka Molavcová. Podle Suchého byly červnové předpremiéry více než úspěšné."Hned potom se vrhneme na koncert s názvem Znám ještě starší lidi, s nímž vyjedeme i do Olomouce, Plzně, Brna a Hradce Králové," řekl plný elánu téměř osmdesátiletý Suchý pro ČTK.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP