„Bolšoj teatr" (Velké divadlo) se představilo prezidentovi Ruska


Velke divadlo MoskvaGenerální rekonstrukce světoznámého ruského divadla se chýlí ke konci a divadlo se v novém lesku představilo hlavě státu Dmitriji Medveděvovi. Divadlo se více jak zdvojnásobilo a má sedm jevišť a lze do něj vstoupit téměř z metra.

S rekonstrukcí Velkého divadla se započalo 2. července 2005 a pro veřejnost bude po rekonstrukci otevřeno letos 28. října. Na webovských stránkách divadla jsou odpočítávány dny do jeho znovuotevření. Dnešní prohlídka byla jakousi generálkou moderních úprav a instalace soudobých technologií do historické budovy. Divadlo bylo založeno v roce 1776 Petrem Urrosovem, v roce 1805 budovu tehdy Petrovského divadla zničil požár, na jehož místě vyrostla nová budova a stejné divadlo v dnešní podobě zde stojí od roku 1825.

Díky rekonstrukci divadlo zvětšilo svůj objem, a to více jak o dvojnásobek. Zejména se rozšířilo směrem do podzemí a bočních stran divadla. Samotná scénaVelke divadlo Moskva hlediste bude mít k dispozici sedm pohyblivých jevišť a na počítači lze sledovat postupnou přeměnu scén. Příjemné pro návštěvníky bude, že z metra doslova vejdou do koncertního sálu divadla, neboť je od stanice vzdálen pouhých 70 metrů. Ruští technici a inženýři se chlubí využitím speciálního akustického závěsu, který umožní izolaci od technického zázemí, vnějších ruchů i zvuků na základní scéně. Akustice byla věnována mimořádná pozornost a má nejvyšší světovou úroveň. Šéfdirigent divadla Vasilij Sinajskij prohlásil, že konečně po čtyřiceti letech slyší hrát orchestr tak, jak je třeba. Akustiku ocenili i experti UNESCO, kteří navíc zhodnotili, že je chvályhodné, že i přes rozsáhlou rekonstrukci neutrpělo nic na podobě budovy z 19. století.

Pochopitelně, že se dbalo na bezpečnost moderní scény. Za zmínku stojí bezpečnostní opona, která během půlminuty oddělí hlediště od scény. Další chloubou modernizovaného divadla je sklad, který je plně automatizován a na jeho obsluhu postačí tři lidé. Při rekonstrukci se myslelo na postižené diváky. Umožněn jim je bezbariérový přístup, sluchově postižení mají k dispozici poslechové zařízení a zrakově postižení mohou využít speciální obrazovky ke sledování představení.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP