Můj soused, můj nepřítel - nová hra v Národním divadle


Můj soused, můj nepřítelPřekvapivě aktuální se vzhledem k událostem ve Šluknovském výběžku stala nová hra Můj soused, můj nepřítel. Ta bude poprvé představena ve středu 21. září v Ateliéru Národního divadla. Dokumentární představení se zabývá soužitím Čechů a Romů.

"Rozhodnutí o tématu soužití Romů s většinovou populací padlo před více než rokem. Současnost dává našemu rozhodnutí za pravdu," řekl šéf činohry ND Michal Dočekal v Lidových Novinách. „Představení patří do velkého mezinárodního projektu Nouzový vchod, který se věnuje problémům souvisejícím s migrací a imigrací či konflikty vyplývajícími z problematického přijetí specifických sociálních skupin do společnosti. Po debatě s odborníky jsme došli k tomu, že se budeme věnovat romské otázce," uvedla režisérka projektu Viktorie Čermáková pro MF Dnes.

V novém představení hrají většinou externisté. V roli etnického Čecha se představí člen ND David Matásek. "Chtěl jsem do toho jít od začátku, mám takové projekty rád," uvedl v České televizi Matásek. Ten je mimo jiné bývalý člen kontroverzní skupiny Orlík. V představení si dále zahrají většinou neokoukané tváře. V rolích Romů se objeví např. aktivista a herec Ladislav Goral, hudebník a bývalý terénní pracovník Vojtěch Lavička ze skupiny Gipsy.cz a romista David Tišer, hlavní hrdina filmu Roma boys (Příběh lásky). Českou úřednici si zahraje performerka a herečka Daniela Voráčková. "Romy v představení nehrají Češi, to je dobře, jinak to při nejlepší vůli vypadá jako parodie," podotkl Vojtěch Lavička ze skupiny Gipsy v Lidových Novinách.

„Bylo náročné Romy přesvědčit, aby o sobě mluvili. Zpočátku mi nevěřili, že je nezneužiju, že o nich nebudu mluvit naivně a že je budu schopná poslouchat. Už od roku 1945 se totiž mluví o romské otázce, ale dodnes se s ní moc nepohnulo. Představení se dotkne i toho, proč se to stalo," popisuje režisérka v MF Dnes obtíže, které byly s přípravami představení spojená.

Projekt vznikající v rámci spolupráce s Unií evropských divadel, jehož tématem jsou sociální vyloučení a konfliktní etnická i sociální soužití, rasismus. Národní divadlo připravuje zhruba hodinové představení o soužití Romů s většinovou populací. Je to u nás jediný skutečně ostrý konflikt uvedeného charakteru, který má mnoho příčin historických, ale i vyplývajících ze současného stavu naší společnosti. Ale nejen naší, jak ukázaly nedávné události ve Francii i jiných evropských zemích. Nejde o popisování popsaného, ale o pokus prostřednictvím divadla a jeho jazyka dotknout se podstaty a ukázat možnosti vzájemného chápání. Představení bude vytvořeno s účastí herců ND a neherců z řad Romů i Čechů a s přispěním zmíněné Unie evropských divadel a za finanční podpory programu Culture z EU. Projekt vzniká ve spolupráci s Řeckým národním divadlem (Athény), Maďarským divadlem v Kluži, rakouským divadlem Schauspielhaus (Graz), italským Teatro Garibaldi (Palermo) a Národním izraelským divadlem Habima.

"Nechceme dávat laciné odpovědi," řek v ČT k představení dramaturg Martin Urban. "Chceme otevřít téma v jeho složitosti a vyvolat otázky po možnostech jeho řešení. Jak se česká veřejnost dokáže vyrovnat s novodobým stěhováním národů, nedokáže-li se vyrovnat s jinakostí etnika žijícího po staletí v Čechách a na Moravě?"

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP