České loutky se představily na Světovém festivalu loutkového divadla ve Francii


loutka ilustraceSlavnostní vernisáží byla v pátek 16. září zahájena na radnici ve francouzské „loutkářské metropoli" Charleville-Mézières výstava s názvem Loutky od roku nula (Marionnettes An Zero), kterou uspořádal Institut umění – Divadelní ústav v rámci bienále Světový festivalu loutkových divadel (16. 9. - 25. 9. 2011).

Festival, který letos slaví 50 let své existence, zde tentokrát přivítal 132 divadelních skupin z 28 zemí v hlavním programu, 120 skupin v doprovodném programu v ulicích města a celkem 14 výstav, které připomněly jak historii loutkového divadla v hostitelských Ardenách, tak i v dalších centrech loutkářského umění, ke kterým se bezesporu řadí i Česká republika.

Dopolední vernisáž české výstavy byla prologem k celému festivalu, který byl velkolepě zahájen galaprogramem mapujícím 50 let existence festivalu na náměstí Ducal v nočních hodinách.

Česká expozice zaměřená na tvorbu loutkových divadel po roce 1989 čítá celkem přes 150 loutek ze současné tvorby profesionálních loutkových divadel i nezávislých skupin. Pohled na současné české loutkářství dokresluje v předsálí 40 fotografií zpracovaných pro expozici Kateřinou Leškovou-Dolenskou. Celá výstava se od počátku setkala s velmi dobrým ohlasem i návštěvností. České loutky kromě společenského sálu na radnici zaplavily v Charleville-Mézières také výlohy obchodů a kaváren, kde byly loutky nápaditě nainstalovány již týden před oficiálním zahájením výstavy.

Výstava není jedinou akcí, která představila současné české loutkářství – v hlavním programu vystoupilo Divadlo Alfa s inscenací „James Blond", Teátr Víti Marčíka se „Sněhurkou" a Naivní divadlo Liberec s „Labutím jezírkem". Mimořádné pozornosti se těšilo také „Obludárium" Divadla bratří Formanů, jehož stan byl v blízkosti výstavy a statečně čelil náporu domácích i zahraničních festivalových diváků.

Z programového bulletinu, který obsahoval i přehled účinkujících souborů za padesátiletou existenci festivalu, byla Česká republika (vedle hostitelské Francie, sousední Belgie a Německa) zemí s nejpočetnějším zastoupením. Letošní reprezentace byla dokonce největší od roku 1972, kdy se české loutkové divadlo objevilo na festivalu poprvé. Kromě festivalu slavil kulaté 30. výročí i Mezinárodní loutkářský institut v Charleville-Mézières, u jehož založení stáli i významní čeští loutkáři – především Jan V. Dvořák a Josef Krofta a posléze jako vedoucí „master class" i Ctibor Turba, Josef Svoboda a Jan Švankmajer.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP