Zemřel autor Jiří Hubač, klasik české televizní inscenace


Jiri-HubacVe věku 82 let zemřel v pátek 27. záříl Jiří Hubač, dramatik, jenž psal svá díla vybraným hercům přímo na tělo. Tvořit nepřestal ani v požehnaném věku, na Barrandově chystají natáčení seriálu Salón Gruber podle jeho scénáře.

Jiří Hubač, kterého k literární tvorbě přivedla v polovině 50. let vleklá choroba, se nikdy se netajil tím, že ho jako autora přitahovali hlavně lidé v mezních situacích s tragickými osudy. Přesně takovou byla třeba postava alkoholika v jeho úspěšných televizních inscenacích Ikarův pád (1976) a Tažní ptáci (1984), kterou Hubač napsal pro Vladimíra Menšíka. Ten se mu za to odvděčil nezapomenutelným hereckým výkonem, do kterého promítl osobní problémy s alkoholem.

Scenáristovi Jiřímu Hubačovi vděčila plejáda českých herců za skvělé příležitosti. Před kamerou díky němu excelovaly Jiřina Jirásková nebo Jiřina Bohdalová, výrazné úlohy napsal pro Vladimíra Menšíka i pro Vlastimila Brodského nebo Martina Dejdara.

Po smrti Jaroslava Dietla, v polovině osmdesátých let, viděli mnozí v Hubačovi jeho nástupce. Hubač ostatně s Dietlem spolupracoval už v šedesátých letech na seriálech Tři chlapi v chalupě a Eliška a její rod, nicméně on sám seriály příliš nemiloval. Přesto u diváků zabodoval hned se dvěma z nich - Dobrá voda (1983) a zejména pak Sanitka (1984).

Seriály mu nepřinesly ale satisfakci odpovídající námaze. A ani odezva nebyla tak výrazná jako u Dietla. Hubač psal každý díl jako samostatnou kapitolu, hrál si s psychologií postav. "Dnes se od seriálů očekává jen rychlost, a jak to bude dál," řekl. Nejednoznačný Hubačův vztah k seriálům dokládají i slova o tom, že mu jako scenáristovi sice umožňují vyčerpat všechny možnosti, které mu látka nabízí, na druhou stranu je to ale droga, která často degraduje drama na pouhé vyprávění příběhu.

Vedle televize - k nezapomenutelným inscenacím patřil Lístek do památníku s Karlem Högerem (1975) nebo televizní film Zámek v Čechách s Jiřinou Jiráskovou v roli hraběnky (1992) - napsal Hubač i několik scénářů pro kina. Krásných rolí se díky němu dočkali herci například ve snímku Babí léto (2001), ve kterém excelovali Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková a Stanislav Zindulka. Všichni za něj obdrželi Českého lva. Obdobně nechal Hubač zazářit i Jiřinu Bohdalovou prostřednictvím slaboduché ženy ve filmu Fany (1995).

Jako autor si Jiří Hubač několikrát odskočil i k divadelnímu dramatu, v 70. letech to byly adaptace slavných románů, jako Král krysa nebo Komu zvoní hrana. Jiřině Bohdalové, kterou tehdy skoro neznal, slíbil, že jí napíše hru na tělo. Přes původní těžkosti z toho byl Dům na nebesích (1980), který se hrál pět let na Vinohradech. O šest let později napsal pro stejnou herečkou Generálku, která se dočkala i televizní adaptace. Podepsán byl i pod libretem muzikálu Johanka z Arku (2000).Jiří Hubač se narodil 27. srpna 1929 v Praze, vystudoval elektrotechnickou průmyslovku. Do osmnácti let se věnoval hlavně sportu, pak ale prodělal tuberkulózu. Zážitky z léčení popsal v Učiteli tance (1994), v němž exceloval Martin Dejdar

Jiří Hubač začal pracovní kariéru jako konstruktér, později působil jako redaktor časopisu Úřadu pro patenty a vynálezy. V roce 1960 nastoupil jako dramaturg do Československé televizi, odkud po čtrnácti letech raději odešel na volnou nohu. Za svá díla dostal řadu cen doma i v zahraničí, v roce 1999 byl zapsán do televizní Dvorany slávy, o tři roky později si odnesl Českého lva za scénář k Babímu létu.

 

Použito materiálu ČTK

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP