Česká měna – inscenace brněnského HaDivadla v Národním Divadle


česká měnaSlavnostní večer ke Dnu české státnosti se letos konal na Nové scéně Národního divadla a měl podobu moderní divadelní symfonie. Inscenaci s názvem Česká měna připravil tým brněnského HaDivadla. Scénář hry je dílem režiséra Mariána Amslera a dramatičky Anny Saavedry.

„Slavné osobnosti národní historie zobrazené na současných českých bankovkách (Tomáš G. Masaryk, Karel IV., František Palacký, Přemysl Otakar I., Jan Amos Komenský, Božena Němcová, Ema Destinnová a sv. Anežka Česká) se setkávají v magickém abstraktním prostoru. Zde spolu postavy společně stráví jeden den, ve kterém se zároveň zrcadlí celé minulé století. Má vlast, krajina peněz. Svatý Václave, nedej zahynouti nám, ni budoucím. V tomto minimalistickém scénickém tvaru zazní myšlenky a úvahy historických osobností, které dobře známe z vyobrazení na českých bankovkách," uvádí produkce na svých webových stránkách.

Historické osobnosti jsou představeny netradičně, bez historizujících kostýmů a zatěžujících biografických odkazů. Klíčovým partnerem letošního dnu české státnosti se stalo právě brněnské HaDivadlo. Anna Saavedra k představení uvedla: „Při vzniku scénáře k divadelní inscenaci Česká měna jsme se zabývali otázkou, jakým způsobem představit významné osobnosti zobrazené na současných českých bankovkách, respektive jakou zaujmout pozici na významové škále mezi jednoznačnou glorifikací a pro dnešní dobu příznačnou a obligátní ironizací či parodií. Jako základní matrici jsme zvolili formu scénické symfonické básně, tedy formální partitury pracující s fragmenty citací, dokumentárních textů a řadou iluzí, abychom tak ohraničili jistý magický topos historického, politického, kulturního a duchovního odkazu těchto osobností. V další fázi jsme se pokusili nahlédnout životní osudy jednotlivých osobností jakýmsi „pohledem odjinud", novou optikou, která se vyhýbá všeobecně známým poučkám, zobecnělým klišé či prvoplánově interpretovaným intimním pikanteriím."

Anna Saavedra, která je autorkou celé hry, vystudovala divadelní dramaturgii na brněnské JAMU. Je členkou divadla Ateliér, Studia Dům Evy Tálské, elitní klaunské společnosti Champ de tension a divadelní rodiny Šavgoč. Je autorkou prozaických textů (Proměna; Chilské deníky; Cizinec), adaptací (Horečka; Hedda Gabler - Hra s mrtvou myší; Eva, Eva!) a divadelních her (Putování; Racek; Smrt abonentů; Dům U sedmi švábů, Paso a paso/Cesta zraněného bojovníka, Mamma guerilla). Věnuje se projektům divadla v sociální akci, hraje na akordeon a žije v Brně.

Hra Česká měna má více méně kladné ohlasy u diváků. Např. na webu české televize uživatel „Misak" hru shrnul slovy: „Vtipne, lehke, mile...Takové je divadelní představeni HaDivadla. Je to radost."

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP