Dnes v Praze zahajuje Festival …příští vlna/next wave


ilustrace-festival-next-wavePřes Prahu pokračuje v Drnově a končí v Brně. Letos je to již 18. ročník setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy.

Festival začíná 7. 10. Udílením prestižních Poct za alternativu v Divadle Na zábradlí. Slavnostní večer tentokrát uvádí třináctiletá arogantní holčička Fagi. Sekundovat jí budou Jiří Jelínek, Michal Dalecký a hosté divadla DNO. V dalších dnech pak festival nabízí sérii premiérových projektů, výběr netradičních sólových inscenací nebo společnou výpravu za nejnovějším projektem M. Bambuška a J. Kačeny Uran do Bunkru v Drnově u Slaného. Letos festival připravil plnohodnotný program i moravské metropoli.

V brněnském Divadle Husa na provázku se během třídenního programu 21.-23. 10. vystřídá celkem 9 vystupujících souborů. Mezi nejvýraznější projekty patří hostování legendy slovenského nezávislého divadla Blaho Uhlára s inscenací trnavského Divadla DISK či inscenace Silní pražské MeetFactory. Festival poprvé proniká i za brány divadla – na brněnská náměstí.

Výrazné osobnosti a některé premiérové projekty se pak prolínají pražskou i brněnskou částí. Velké zrcadlo souboru Depresivní děti touží po penězích slibuje 8. a 9. 10. v Roxy/NoD a 22. 10. v Divadle Husa na provázku více než 75 účinkujících. V obou městech se pak poprvé představí projekty Ondřeje Lipovského či Petra Krušelnickéh

O festivalu

Festival ...příští vlna/next wave... je zaměřen na aktuální umělecké dění především v oblasti divadla a performing arts, ale i v hudbě, literatuře, výtvarném umění a filmu.

Vznikl v roce 1994 s vizí představovat a dávat prostor dosud neznámým či méně známým umělcům, divadlům, projektům působícím nebo vzniklým v Česku. Hostil například performance – tehdy na divadelním poli začínajícího – výtvarníka Petra Nikla, či v té době téměř neznámého performera Jaroslava Duška, poprvé přivezl z Valašského Meziříčí do Prahy soubor Dekadentní divadlo Beruška v té době studenta Petra Marka (dnes působí v souboru MidiLidi, Láhor Soundsystem, Radio Ivo...), produkoval operu SSSS Petra Váši (premiéra 11. 10. 2001 v tehdy nově otevřeném Divadle Na Prádle), v klubu Roxy měla 11. 10. 1997 premiéru performance Ty, který lyžuješ ostravského Bílého divadla, v Divadle Na zábradlí hostil už v roce 2003 Divadlo Vosto5 či o rok dříve hradecké DNO Jiřího Jelínka, v MeetFactory uvedl 7. 10. 2007 premiéru Vlakové opery Vratislava Brabence v provedení PPU a Agon Orchestra.

Tento trend a směr udržuje festival po celou dobu své existence, ať se jeho termín a místa konání posouvaly kamkoli. Nyní je hlavním festivalovým časem již „tradičně" druhý říjnový víkend a centrum dění se přesunulo především do klubu NoD. To však neznamená, že se festival nekoná i jinde (především v Disku, DNz, loni po čase opět v Pražské křižovatce...), poslední léta navíc představuje i nové pražské prostory pro performing arts – v roce 2007 tehdy začínající MeetFactory, v roce 2008 Cross Club, poté také divadelní kavárnu Potrvá,i Casa Gelmi či Café v lese.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP